Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стережіться енергетичного націоналізму

12 липня, 2007 - 00:00

Тенденції ресурсного націоналізму, що посилюються в Росії і навіть у Великiй Британії, можуть дати зворотний результат. Міжнародне енергетичне агентство вчора попередило, що в умовах, коли в наступні п’ять років попит на нафту і газ у всьому світі буде зростати швидше, ніж очікувалося, витрати на освоєння родовищ можуть знизитися.

Одночасно Shell підписала стратегічну угоду з контрольованою Кремлем компанією «Роснафта», причому сталося це буквально за кілька тижнів після укладання схожої угоди між British Petroleum і державним «Газпромом». Обидві компанії ніби подають сигнал про те, що мають потребу у впливі місцевого оператора, щоб виявитися причетними до великих подій в Росії.

МЕА піддало критиці уряди країн, якi добувають енергоресурси, за те, що вони скористалися періодом високих цін на нафту — а сьогодні барель коштує 76 доларів — для посилення контролю за добуванням. Водночас це агентство, що знаходиться в Парижі і консультує 26 промислово розвинених країн (включаючи Велику Британію), внесло поправки до своїх прогнозів про зростання попиту на нафту, збільшивши прогнозовані показники з 2 до 2,2 відсотка на рік на майбутню п’ятирічку. Це передусім пов’язано з бумом споживання в США та Китаї.

«Не варто дивуватися, що споживачі зосереджують увагу на диверсифікації поставок, як стосовно географії, так і стосовно видів пального. Це може створити порочне коло для інвестицій», — заявляє МЕА у своїй доповіді про середньострокові перспективи нафтового ринку.

В умовах зростання ресурсного націоналізму, коли держави вводять жорсткіші умови для незалежних нафтових компаній, такі гіганти, як Shell і BP, змушені поступатися контролем над газовим проектом «Сахалін-2«» і Ковиктінським родовищем у Росії, а корпорації ConocoPhilips, по суті справи, доводиться йти з Венесуели. Але МЕА також заявляє, що є й інші, «сприятливіші» приклади в цій сфері, такі, як недавнє збільшення податків у Північному морі й інші заходи у Великiй Британії та Норвегії.

МЕА пояснює, що всі держави намагаються використати високі ціни на нафту для збільшення власних прибутків. Згідно з доповіддю, таку тенденцію можна було спостерігати протягом усього минулого сторіччя, коли Мексика у тридцяті роки націоналізувала свою нафтовидобувну промисловість, а 1960 року сформувався картель нафтових виробників ОПЕК.

Нинішній чотирирічний період високих цін на нафту мало чим допоміг зниженню попиту. Зараз МЕА передбачає, що загальносвітовий попит із сьогоднішнього рівня в 86,1 мільйона барелів на день зросте, і після 2011 року становитиме 95,8 мільйона барелів, у зв’язку з чим нафтовидобувним країнам буде дуже важко забезпечити потреби.

Учора ціна нафти марки Brent за серпневими угодами перевищила відмітку в 76 доларів за барель. Сталося це відразу після невеликого зниження, що відбулося після звільнення викраденої минулого четверга в Нігерії трирічної британської дівчинки Маргарет Хілл. Викрадення дитини, чий батько працює в нафтовидобувній галузі, викликало побоювання відносно політичної стабільності в одній з ключових нафтових країн — Нігерії. За день до викрадення Маргарет Хілл було здійснено напад на нафтову платформу Shell, і п’ятох нафтовиків було захоплено в заручники.

Тим часом, Shell оголошує про укладення угоди з «Роснафтою», згідно з якою ці компанії будуть працювати над двома спільними проектами в Росії.

Shell дуже хоче отримати доступ до великих родовищ, що пропонуються Росією, а «Роснафті» потрібні технології, що є у цієї англо- голандської компанії. Shell спростувала повідомлення про те, що остання угода стала у певному сенсі відповіддю «Газпрому», який буквально викрутив компанії руки, вимагаючи отримання контрольного пакету в 20-мільярдному проекті «Сахалін-2» і заявляючи, що оператор порушує умови ліцензії. «У Росії є багатий і різноманітний набір можливостей, використовуючи які, Shell може отримувати прибуток, і ми прагнемо нарощування ділових зв’язків з усіма великими російськими компаніями, включаючи «Газпром» і «Роснафту»,» — заявив представник Shell.

Нафтовий аналітик з компанії «Атон Капітал» Артем Кончін заявив, що лише час покаже, наскільки значна ця угода. Однак, за його оцінкою, Shell, як і BP, погодилася з тим, що вона може розраховувати на багатомільярдні проекти тільки в тому випадку, якщо буде «триматися за руки» з місцевими державними компаніями.

Міжнародне енергетичне агентство у своїй доповіді попереджає, що зростання потужностей у переробці нафти буде нижчим, ніж передбачалося раніше. Викликано це зростанням вартості і нестачею інженерних кадрів.

ОПЕК активно відстоює свою політику зниження добування для утримання цін на високому рівні. Представники картелі говорять про те, що дії Заходу з розробки біопального дозволять йому знизити об’єми інвестицій у добуванні вуглеводню.

МАЙБУТНЄ БІОПАЛЬНОГО

Виробництво біопального в наступні п’ять років повинно подвоїтися і вийти на позначку 1,75 мільйона барелів на день. Однак «зелена нафта» становить поки дуже незначну частину в паливному балансі — приблизно два відсотки. За повідомленням МЕА, це спричинено конкуренцією з потребами в продовольстві.

Міжнародне енергетичне агентство заявило, що збільшує свої представлені в 2006 році прогнозні показники у поставках біопального з 79000 барелів на день до позначки у 863000 барелів на день. Це стало відображенням потужнішого, ніж передбачалося, зростання.

Але відносно майбутнього в доповіді МЕА про середньострокові перспективи нафтового ринку говориться, що поки даних відносно мало, і це ускладнює прогнози. Комерційне навантаження на цей сектор буде зберігатися доти, доки не з’явиться можливість виробляти біопальне другого покоління не з продовольчих культур.

«Цінові навантаження цього року на початкову сировину для біопального, такого як кукурудза, цукрова тростина, соя, пшениця і пальмове масло, посилює нашу стурбованість із приводу його рентабельності», — зазначається в доповіді. Хоч економічні прогнози страждають невизначеністю, МЕА заявляє, що виробництво зеленого палива повинно отримати сильнішу політичну підтримку.

Террі МАКАЛІСТЕР, The Guardian, 10 липня 2007, переклад ІноСМІ.Ru
Газета: 
Рубрика: