«Стіна безпеки» — так ізраїльтяни називають бетонний мур заввишки у вісім метрів, який має відділити Ізраїль від палестинських територій на Західному березі Йордану і, як переконують у Тель-Авіві, покласти край палестинському тероризму. Утім, бетонна конструкція — лише 10% так званої стіни, решта загорожі складатиметься з колючого дроту та арматури з найсучаснішими електронними засобами стеження. Загальна довжина такої «стіни» на Західному березі Йордану сягатиме 700 кiлометрiв. Процес будівництва муру офіційно розпочався в червні минулого року. Частина стіни, будівництво якої завершено в районі Дженіна, вже виконує свою «захисну функцію».
Законність зведення Ізраїлем такої «захисної стіни» зараз вирішує Міжнародний суд у Гаазі — головний судовий орган ООН. Слухання проводяться згідно із запитом Генеральної Асамблеї ООН, яка 8 грудня 2003 року прийняла резолюцію, що засуджує будівництво Ізраїлем стіни на Західному березі Йордану. У Міжнародному суді проти дій ізраїльської влади мають виступити 17 країн. Сам Ізраїль проігнорував слухання й не надіслав у Гаагу жодного свого представника. Ізраїльський уряд не визнає легітимності Гаазького суду та не вважає його правомірним приймати рішення щодо цього питання, яке, за словами ізраїльтян, є політичним і має вирішуватись під час переговорів між конфліктуючими сторонами. У будь-якому разі вердикт Міжнародного суду не матиме прямої юридичної сили для учасників судової тяганини, а носитиме суто рекомендаційний характер. Очевидно, з огляду на це замість офіційної делегації ізраїльська влада направила суддям детальне обґрунтування, де зведення стіни інтерпретується як засіб самозахисту. А для посилення «ефекту» в Гаагу були спеціально транспортовані залишки єрусалимського автобуса, який палестинський камікадзе підірвав минулого місяця. Тоді загинуло 11 ізраїльтян. Щити, на яких були розвішані близько 930 фото ізраїльтян, загиблих за останні роки від рук палестинських терористів, були розміщенi прямо перед брамою Міжнародного суду.
Палестинська сторона в свою чергу назвала це «театралізацією», адже за аналогічний період (з вересня 2000 року) палестинців загинуло утричі більше, ніж ізраїльтян — 3165. Будівництво «захисної стіни» на Західному березі палестинська влада називає наслідком «бетонної політики» Аріеля Шарона та грубим порушенням прав людини. За словами палестинського спостерігача при ООН Насер аль-Кідва, мотиви ізраїльтян не мають нічого спільного із заходами безпеки, а стіна — це засіб анексії окупованих палестинських територій. Адже вона проходить не по так званій «зеленій лінії», що була встановлена ООН у 1948 році як розподільча межа між Західним берегом та Ізраїлем. За інформацією посольства Палестини в Україні, ізраїльська стіна в разі її добудови «конфіскує» 58% палестинських територій на Західному березі Йордану. Втім, як зазначили в посольстві, Палестина нічого проти зведення стіни не має, але тільки в межах «зеленої лінії», інакше зведення загорожі, на їхню думку, буде узаконеною окупацією палестинських земель, захоплених Ізраїлем 1967 року.
КОМЕНТАРІ «Дня»
Наомі БЕН-АМІ , Надзвичайний і Повноважний Посол Ізраїлю в Україні
— Ізраїль має право на захист своїх громадян. Будівництво «стіни безпеки» доводить, що на тих ділянках, де її збудували, останнім часом значно поменшала кількість проникнення терористів-смертників. А на тих ділянках, де її ще не збудували, ці проникнення тривають. Останній приклад — вибух в Єрусалимі: 8 убитих, 60 поранених. Це не достатній доказ? Щодо хвилювань палестинської сторони про те, що палестинці не зможуть пройти якусь ділянку вільно, то хотіла б наголосити: ми маємо право вживати всіх заходів, щоб ізраїльтян не вбивали! Не йдеться про вільний або невільний прохід з однієї території на іншу, а просто про життєве питання. Ми хочемо жити!
Валід ЗАКУТ , Надзвичайний і Повноважний Посол Палестини в Україні
— Мур руйнує всі мирні ініціативи. Спорудження цієї огорожі суперечить рішенню Ради Безпеки ООН, яке оголошує про створення Палестинської держави. Стіна захоплює палестинські землі, території сільського господарства, відокремлює навіть сім’ї одне від одного. У деяких районах діти не зможуть пройти до школи, мур ізолює їх. Якщо прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон хоче безпеки, нехай будує мур на своїх територіях, а не на окупованих 1967 року. Ми закликаємо всі держави, всі міжнародні організації врятувати Близький Схід від плану Шарона, відкрити шлях миру на ізраїльсько-палестинській землі.