Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сто днів у новому Iраку

14 серпня, 2003 - 00:00

8 серпня виповнилося сто днів з часу завершення основних воєнних дій в Іраку. Це добра нагода наголосити на реальному значенні того факту, що 24 мільйони іракців вперше за кілька десятиліть стали вільними від гноблення.

Тісно співпрацюючи із самими іракцями, Тимчасова адміністрація міжнародної коаліції зосереджується на безпеці, економічному відродженні, відновленні діяльності основних служб, створенні незалежного демократичного уряду. 1660 українських військовиків приєднуються як частина коаліції до цієї важливої роботи і роблять свій внесок до стабільності в Іраку.

Фактором зміцнення стабільності є і те, що майже двомстам тисячам колишніх іракських солдатів і офіцерів виплачено місячне утримання. Економіку поліпшує відкриття по всій країні банків і термінова підготовка до запровадження нової грошової одиниці.

Крок за кроком покращується життя іракців, адже відновлюється транспортна система, студенти вищих навчальних закладів змогли скласти річні іспити, продовжують діяти системи розподілу продовольства, а на новому ринку ідей вже змагаються понад 150 газет.

Пробуджується культурне життя. Іракські атлети, включаючи знаменитих футболістів, грають з ентузіазмом, не боячись тортур. Іракський олімпійський комітет, що раніше був бастіоном жорстокості Удея Хусейна, відновлено за участі вільних іракців.

Знов відкрито Багдадський симфонічний зал і театри. Міжнародна спільнота зосереджується на відновленні болотяних місцевостей на півдні Іраку, де стародавня цивілізація болотяних арабів була майже знищена Саддамом. Віднайдено і повернено на місце тисячі цінних експонатів з Іракського національного музею.

Це та багато іншого досягнуто за минулі сто днів.

Минулого місяця було сформовано іракську Урядову раду. Ця рада, серед 25 членів якої є три жінки, представники курдів, сунітів, християн, туркменів та шиїтів, є першим важливим кроком до іракського самоуправління.

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан схвально відгукнувся про іракську Урядову раду у липневій доповіді Раді Безпеки ООН. І цього не можуть ігнорувати критики, що підкреслюють наростання проблем в Іраку, замовчуючи досягнення.

«Створення Ради — це важливий перший крок у напрямку повного відновлення суверенітету Іраку», — сказав Кофі Аннан.

Спеціальний посланець ООН в Іраку Сержіо Вієйра де Мельо працює з коаліцією у Багдаді на підтримку нової Ради. Він зазначив, що Раду можна розглядати як представника широких верств іракців і що вона є необхідною ланкою процесу подолання спадку правління Саддама Хусейна. «Із створенням Урядової ради ми тепер вступаємо до нового етапу, що прийшов на зміну дезорієнтуючому вакууму влади, який утворився після повалення попереднього режиму», — сказав де Мельо.

Резолюція ООН 1483 підкреслює, крім іншого, право Іраку визначати власне політичне майбутнє і вітає тих, хто допомагає створенню умов, за яких Ірак зможе це здійснити. Президент Буш закликав країни світу підтримати поступ Іраку, особливо тепер, коли створено Урядову раду. «Я закликаю країни світу зробити внесок — військовий і фінансовий — у сприяння реалізації того бачення вільного і безпечного Іраку, яке накреслила резолюція Ради Безпеки ООН 1483», — сказав Буш.

Цей коментар підтримав Генсек ООН Кофі Аннан: «Народ Іраку прагне бачити свою країну стабільною, демократичною, квітучою державою. Йому для успіху потрібна підтримка сусідів та регіону в цілому... Стабільний Ірак — такий, що житиме у мирі із собою і своїми сусідами, відповідає нашим спільним інтересам, а особливо — інтересам регіону».

Україна відгукнулася на ці заклики. Крім військ, вона також незабаром надішле свого представника до Тимчасової коаліційної адміністрації.

Президент Буш схвалив прагнення волелюбних іракців до досягнення того, про що вони мріють. «Скоро, — відзначив він 30 липня, — представники народу розпочнуть складання проекту нової конституції, після чого відбудуться вільні вибори. Після десятиліть пригноблення народ Іраку повертає собі країну і повертає собі своє майбутнє.»

Про ці успіхи говорять не лише світові лідери і посли; найважливіші та найзрозуміліші голоси самих іракців. «Напруга спадає з кожним днем. Ми бачимо зміни. Люди починають розуміти, що солдати тут — не для окупації Фалуджі назавжди — вони тут допомагають нам у відбудові», — це слова Таги Бедаві, мера міста Фалуджа.

Марі ЙОВАНОВИЧ, Тимчасова Повірена у справах США в Україні
Газета: 
Рубрика: