Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Страхітливий злочин»

У Франції вперше впроваджено найвищий рівень антитерористичного плану Vigipirate
21 березня, 2012 - 00:00
19 БЕРЕЗНЯ 2012. ТУЛУЗА, ФРАНЦІЯ. БАТЬКИ Й ДІТИ ДОСІ НЕ МОЖУТЬ ОГОВТАТИСЯ ПІСЛЯ СТРІЛЯНИНИ, ЯКА СТАЛАСЯ ПОБЛИЗУ ЄВРЕЙСЬКОЇ ШКОЛИ ОЗАР ХАТОРА / ФОТО РЕЙТЕР

Учора вранці об 11-й годині за місцевим часом в усіх школах Франції пройшла хвилина мовчання. Таким чином французи вшанували пам’ять загиблих трьох школярів та викладача єврейської школи в Тулузі. Нагадаємо, напад на школу «Озар Хатора» стався в понеділок уранці, коли діти збиралися на навчання. Як розповіли очевидці, озброєний чоловік мопедом під’їхав до школи та відкрив стрілянину по дітях, які стояли на майданчику, куди підвозять учнів початкової школи.

Президент Франції Ніколя Саркозі, який відвідав школу в Тулузі, де було скоєне вбивство, назвав інцидент національною трагедією. За його словами, всі три напади вчинила одна особа, чиїм мотивом, вочевидь, був антисемітизм. Усі релігійні школи взято під особливу охорону, включаючи всі єврейські та мусульманські установи, додав він.

Президентським розпорядженням у південно-західних районах Франції запроваджено режим найвищого рівня терористичної загрози. Фактично вперше в історії країни діє яскраво-червоний, найвищий рівень антитерористичного плану Vigipirate. Ця програма дає право властям порушувати ритм повсякденного життя й уживати всебічних заходів безпеки, в тому числі здійснювати поліцейські військові патрулі, які мають повноваження призупиняти громадський транспорт і закривати школи. Усі релігійні школи зараз під особливою охороною, в тому числі всі єврейські та мусульманські заклади...

Інакше кажучи, на території регіону Південь-Піренеї почалося справжнє полювання на злочинця. Передбачається, що він причетний також до двох злочинів, скоєних минулого тижня, коли було вбито трьох солдатів родом із країн Північної Африки. В усіх трьох випадках фігурує одна й та сама зброя і чорний мотоцикл, що значиться як викрадений, зазначають близькі до слідства джерела. Слідчі відпрацьовують дві головні версії: за однією з них, убивства скоєні ісламістом, за іншою — ультраправим екстремістом.

Проаналізувавши записи камери зовнішнього спостереження, представник єврейської громади Тулузи Ніколь Ярдені каже, що той, хто розстріляв дітей, виглядав спокійним, абсолютно нормальним: «Він вийшов теж спокійно. Він був таким, неначе... вбив тварин».

Місто Монтобан, де було вбито і поранено військових, розташоване неподалік від Тулузи. Серед жертв є один чорношкірий солдат, решта — з родин вихідців із Північної Африки. Слідство вважає, що злочинець керувався расистськими та антисемітськими мотивами. Про це зазначає й веб-сторінка одного з підозрюваних, звільненого незадовго до цього зі збройних сил.

«Це не такий типаж, який можна було б назвати масовим убивцею, таким, як, наприклад, Рішар Дюрн, на чиєму рахунку 2002 року було вісім загиблих і 19 поранених, або як норвежець Андерс Брейвік. Це вбивця вибірковий, певної категорії, якого можна вважати серійним убивцею», — цитує Бі-Бі-Сі криміналіста Стефана Бургуана.

Слідство має у своєму розпорядженні дані, що школярів у Тулузі та військових у Монтобані вбили з однієї й тієї ж зброї і що злочинець приїжджав у цих двох випадках мотоциклом Yamaha і діяв однаково холоднокровно.

Трагедія в єврейській школі в Тулузі викликала обурення, жах та співчуття в багатьох країнах. Ізраїль висловив готовність усіляко сприяти Франції в розслідуванні вбивства вчителя і трьох дітей. Як заявив прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху, «неможливо заперечувати те, що мотивом цього злочину був нещадний, убивчий антисемітизм». «Я впевнений, — додав він, — що президент Франції Ніколя Саркозі й уряд докладуть усіх зусиль, щоб затримати злочинця, а Ізраїль зробить усе для допомоги в досягненні цієї мети».

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун рішуче засудив убивство чотирьох людей у тулузькій школі та висловив співчуття родичам загиблих і постраждалих внаслідок «цього акту насильства».

«Страхітливим злочином» назвав подію і Білий дім. Поліція Нью-Йорка посилила заходи безпеки біля синагог та єврейських навчальних закладів.

Глава європейської дипломатії Кетрін Ештон провела паралель між загибеллю дітей у Тулузі й наслідками конфліктів у Сирії та секторі Газа.

Ніхто не може зрозуміти мотивів злочинця. Відомий французький учений, академік Французької академії наук Ален Безансон сказав «Дню», що не розуміє, як це сталося і чому. Ми не знаємо, хто цей убивця і чому скоїв ці вбивства».

ДУМКИ ЕКСПЕРТIВ

Тьєррі ПОРТ, Le Figaro:

— Францію досі щадив феномен, який зачепив Сполучені Штати, а останнім часом Норвегію та інші країни, яким більш властива протестантська, а не католицька культура. Я не думаю, що це приклад «Самотнього вовка» в південній частині Європи, де насильство виражається по-різному. На відміну від убивства в Норвегії, яке сталося один раз, ці вбивства було здійснено у Франції кілька разів. Слідчі, хоча й не наводять жодних серйозних аргументів, вважають, що ця людина діяла за планом. Але зрозуміти логіку незбалансованої людини завжди важко.

Убивство солдатів і людей єврейського походження може призвести до версії ісламізму. Одним із театрів бойових дій Франції є Афганістан, де її вояки зазнали кількох нападів джихадистів. Згідно з іншою версією — це можуть бути крайні праві: оскільки з двох убитих солдатів один має північноафриканське походження, а поранений солдат — виходець із чорного Карибського басейну. Осколки правих груп мають не лише расистські, але й антисемітські погляди.

Франція в шоці, всі кандидати на президентських виборах, у тому числі лідер крайньої правої партії Марін Ле Пен хоче виглядати більш респектабельною, ніж її батько, припинили свою кампанію та відклали свої зустрічі. Але кожна сторона почала наводити свою аргументацію. Праві хочуть представити себе як охоронців порядку та безпеки. Ніколя Саркозі, президент, який іде з посади, як батько нації пообіцяв захистити своїх дітей від злиднів і страху. Ліві звинувачують правих у тому, що ті загравали з крайніми правими, коли вони засудили іммігрантів та іслам, установивши клімат ненависті, що може психологічно слабких людей підштовхнути до здійснення терактів. На даний момент ніхто не зміг висунути таких аргументів.

Кандидат, який вочевидь може здобути перевагу на виборах від цієї трагедії, може дорого за це заплатити. Тема безпеки не була до цього моменту головною на цих виборах. Французи в першу чергу мотивовані економічними та соціальними міркуваннями: кризою, безробіттям, боргами, майбутнім своїх дітей... Тема незахищеності в останні роки була вигідна правим, але ліві стверджують, що праві при владі давно, але так і не змогли гарантувати безпеки. Швидкий арешт винного був би аргументом на користь влади. Президенту, який іде, і правлячому режиму буде важче пояснити можливі наступні вбивства. На жаль, таке припущення існує.

Дельфін СИМОН, радіожурналістка France Inter:

— Ми не маємо уявлення про мотиви вбивці та про те, хто він такий. Поліція вважає, що цей злочин має расистські ознаки. Тому що всі жертви — це євреї, мусульмани або вихідці з Африки. Можливо, це і є одна з версій цих убивств. Але ніхто не знає точно мотивів злочинця. Можливо, він божевільний або серійний убивця.

Ми не знаємо, чи якось пов’язані ці вбивства з президентською кампанією у Франції. Коли поліцейські затримають убивцю, то дізнаються, чи існує такий зв’язок, чи ні.

Єдине, що можна стверджувати: під час виборчої кампанії такі інциденти привертають більше уваги засобів масової інформації та викликають більший резонанс у політичному житті країни. Наразі кампанію у Франції призупинено на два дні. Це факт, що ці вбивства вплинули на неї.

Чому жертвами стали євреї? Слід визнати, що майже 25 відсотків французів не зовсім хорошої думки про євреїв. Але це не означає, що вони збираються їх убивати. Чому вбивця заходить у школу й убиває дітей? Я цього не розумію.

Чи зміниться ситуація після цих убивств? Французькі політики правого та лівого крила демонструють єдність і злагоду. Виборча кампанія призупинена. Обидва провідні кандидати, соціаліст Франсуа Олланд і нинішній президент Ніколя Саркозі, відвідали синагогу в Парижі, де взяли участь у поминальній церемонії за вбитими в Тулузі учнями єврейської школи та їхнім учителем. Головний рабин столиці й інші промовці закликали керівництво Республіки вжити додаткових заходів для захисту єврейської громади.

Саркозі реально пов’язаний з єврейською громадою у Франції, і оскільки одним із головних аспектів його кампанії є безпека, то можна очікувати, що ці інциденти можуть зіграти йому на користь. Хоча й Олланд також добре ставиться до єврейської громади у Франції, але у зв’язку з інцидентом, що стався в понеділок, більше виграє Саркозі.

Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН, експерт з питань безпеки з Центру європейських досліджень у Брюсселі:

— Не лише Франція, але і вся Європа приголомшена цими вбивствами. Особливо шокує навмисне вбивство дітей. Кожен гадає, хто це зробив. Дані вказують на психічно ненормального вбивцю (подібно до Норвегії) або на дуже невелику групу. Деякі свідчення вказують на 3-х солдатів, які були звільнені з повітряно-десантного підрозділу в Монтобані 2008 року через неонацистську схильність. Це пояснює добір жертв злочинця: солдатів-іммігрантів з цього підрозділу, єврейських дітей і вчителів. Але той факт, що вбито одного солдата з Північної Африки і другого з Карибського басейну, може бути збігом. Принаймні перший солдат, який був застрелений, не підходить з етнічної або релігійної приналежності, тому що вбивця (який знайшов свою жертву через інтернет за допомогою оголошення про продаж мотоцикла) не мав можливості дізнатися ім’я (і таким чином етнічну приналежність) своєї жертви. У зв’язку з цим не можна відкидати гіпотезу про джихадистський /террористичний акт/: євреї і солдати, послані до Афганістану (як це має місце в підрозділі в Монтобані) були очевидними цілями для такого вбивці. Але деякі елементи в поведінці злочинця (стрільби, як він носив камеру на його тілі), схоже, вказують на професійного солдата, — що суперечить гіпотезі про джихадистів.

Президентська кампанія припинена і на цей момент це дуже важко передбачити, як, врешті, на неї вплинуть ці вбивства. Як правило, будь-яка надзвичайна ситуація або національне лихо допомагає діючому президентові. Будь-які подальші спекуляції це лише припущення. Якщо за вбивствами стоять джихадисти, то криза може зміцнити консервативну сторону (тобто президента Саркозі). Якщо за ними стоять неонацисти, то це може зміцнити позиції лівих, які мають тенденцію звинувачувати Саркозі у використанні тези про небезпеку расизму. Але ще дуже рано робити будь-які прогнози щодо цього. На даний момент стає сумно, коли думаєш про родини, які втратили своїх близьких, а також страх перед наступним нападом, якщо злочинця (злочинців) вчасно не зловлять.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: