Розгляд питання в Парламентській Асамблеї Ради Європи про виконання Україною зобов’язань, взятих при вступі до Ради Європи, буде перенесено. Учора в Страсбурзі розпочалася чергова сесія Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) за участі постійної делегації Верховної Ради України. Саме червневе зібрання європейських парламентаріїв могло б стати останнім для українських депутатів, якби не вишуканий поворот з боку Верховної Ради. Як повідомила «Дню» прес-секретар ПАРЄ Деніз Славік, перенести розгляд «українського питання» на наступну сесію запропонував голова українського парламенту Іван Плющ. Згодом цю ідею підтримали в Комітеті з питань моніторингу, а невдовзі з цим погодилися в Бюро Асамблеї РЄ. Учора в другій половині дня за такий графік проголосували парламентарії з Ради Європи. Як повідомила пані Славік, перенесення «українського питання» можна було б прогнозувати з 90-відсотковою гарантією з самого початку.
На минулій квітневій сесії Парламентська Асамблея РЄ розглядала питання про припинення повноважень України у Раді Європи через недотримання низки зобов’язань. Йдеться зокрема про кілька законодавчих актів, які Київ пообіцяв прийняти упродовж перших років свого членства в РЄ. Цікаво, що і на квітневій сесії «українське питання» розглядалося не за графіком. Як переконували українські дипломати, між Києвом та Страсбургом існувала своєрідна джентльменська домовленість, що дотримання Україною зобов’язань обговорюватиметься на червневій сесії, а не на квітневій. Поспішність Ради Європи роз’яснювали політичною нестабільністю в Україні.
Серед причин нинішнього перенесення розгляду «українського питання» більшість аналітиків називають очікування з боку Ради Європи. «У Страсбурзі просто не знають, що робити з Україною. Виключення її з цієї поважної організації було б не бажаним, оскільки Рада Європи остаточно втратила б можливість впливати на перебіг подій в Україні. З іншого боку, Рада Європи діє собi на шкоду, оскільки має серед своїх членів тих, хто не дотримується зобов’язань», — наголосила в інтерв’ю «Дню» редактор міжнародного відділу німецької газети «Тагесцайтунг» Барбара Ертел. На її думку, у Раді Європи, як і на Заході в цілому, зараз приглядаються до України, до її нового прем’єр-міністра Анатолія Кінаха.
На нинішній сесії ПАРЄ, яка триватиме до 29 червня, розглядатиметься близько 15 доповідей з питань, які стосуються виконання зобов’язань країн-членів Ради Європи, взятих при вступі в цю організацію, проведення виборів в країнах РЄ, боротьби з організованою злочинністю і корупцією на континенті, захисту телевізійної продукції, повідомив Інтерфакс-Україна. Замість української, роль основної теми цього разу, схоже, виконуватиме чеченська. Перед європарламентаріями має виступити Генеральний секретар РЄ Вальтер Швіммер iз повідомленням «Один рік Ради Європи в Чеченській республіці».