Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Стратегічні рекомендації» для Києва

Володимир ВАСИЛЕНКО — про актуальність і роботу місії консультантів ЄС в Україні
23 липня, 2014 - 11:43
«Стратегічні рекомендації» для Києва
КЕТРІН ЕШТОН / ФОТО РЕЙТЕР

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу відправляють до України спеціальну місію консультантів, які допоможуть реформувати громадянський та безпековий сектори. Про це йдеться у прес-релізі Ради Євросоюзу, який було оприлюднено вчора. «Ця місія надаватиме стратегічні рекомендації для розвитку ефективних, стійких і відповідальних сил безпеки, що зробить внесок у зміцнення верховенства права в Україні, на користь всіх українських громадян по всій країні», — зазначила Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон.

Штат місії складатиметься з цивільних представників поліції та судової системи. На думку ЄС, вони мають допомогти Україні переглянути стратегії своєї безпеки та посприяти швидкій реалізації реформ у цій сфері. Штаб-квартира місії буде в Києві. Окрім цього, міністри також схвалили бюджет у розмірі € 2,68 млн на початковий період роботи консультантів (до 30 листопада цього року). Мандат місії розраховано на два роки.

Ми звернулися до юриста-міжнародника, професора, доктора юридичних наук Володимира ВАСИЛЕНКА із проханням прокоментувати актуальність і важливість для України цієї місії.

— Ця місія — напівзахід, який може дати певний ефект у майбутньому. Але я б не оцінював це рішення Ради міністрів закордонних справ Євросоюзу негативно. Нам треба реформувати сектор безпеки та правоохоронну систему. Якщо ж ідеться про поліцейську місію, то це — несистемний, некомплексний підхід. Україні необхідно реформувати весь безпековий сектор. ЄС — це добре, але якщо комплексно підходити до цього, то потрібно, щоб в Україні була Спеціальна місія НАТО, яка б допомогла реформувати Міністерство оборони та Збройні сили. Повинна бути спеціальна місія з реформування судової системи тощо.

Але нині для України важливо, щоб Європейський Союз врешті-решт ухвалив ефективні санкції проти Росії. Вони б дали можливість Українській державі закінчити антитерористичну операцію.

Нині на сході України контрольовані та озброєні Росією терористичні угруповання ведуть агресивну війну проти України й чинять воєнні злочини. АТО — форма відбиття збройної агресії, відповідно до статті 51-ї ООН Про право держави на індивідуальну або колективну самооборону.

Якби проти Росії Захід застосував дієві санкції, то постачання людської сили та зброї припинилося б, і АТО можна було б закінчити вже давно. А цієї трагедії з малайзійським літаком, який збила російська ракета, яка опинилася в руках російських найманців, не було б.  ЄС мав би визнати так звані самопроголошені, антиконституційні ДНР та ЛНР «терористичними організаціями» і застосувати проти них також санкції. ЄС також мав би надати Україні реальну військову допомогу. Україна повинна порушити питання відповідальності й за збитий літак, і за воєнні злочини. Це можна зробити, звернувшися до Міжнародного кримінального суду з визнанням його юрисдикції в ситуації, яка виникла внаслідок збройної агресії Росії.

Але спочатку нам треба припинити збройну агресію Росії й вжити дієвих заходів для впливу на Кремль. ЄС спроможний це зробити — була б політична воля. Якби вони дбали про європейські цінності, а не керувалися меркантильними інтересами, то це можна було б давно зробити. Українське суспільство очікує від них серйозного ставлення до шанування цінностей ЄС і очікує дій, які б справді допомогли Україні. Захід має усвідомити, що, допомагаючи Україні, він допомагає самому собі. Бо після України — настане його черга...

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: