Адміністрація Білого дому по різному відноситься до Президента України й прем’єр-міністра. Якщо першого вони добре знають, то до другого — придивляються. Це було чітко продемонстровано під час візиту голови українського уряду Віктора Януковича до США, що завершується сьогодні. В американській пресі цей візит коментується скромно й називається «стриманим» у протилежність тому, як 20 місяців назад у Білому домі зустрічали українського Президента Віктора Ющенка. Українська діаспора, яка вітала візит до США Ющенка, бойкотувала нинішній — Януковича. Громадська організація «Помаранчева хвиля» наказала діаспорі «відмовлятися від зустрічей і банкетів iз прем’єром».
Як і було заплановано, Янукович не зустрівся з американським президентом Джорджем Бушем. А сам факт такої зустрічі міг додати важливостi візиту українського прем’єра до США. Офіційний Вашингтон навпаки фактично нічого не зробив для надання більшої гласності цьому візиту. Прем’єр-міністр Віктор Янукович і держсекретар Кондолізза Райс не проводили прес-конференції й не позували перед фотокореспондентами. Також не освітлювалася церемонія підписання угоди про виділення допомоги Україні на суму майже $45 млн.
Деякі американські посадові особи пояснюють такий «стриманий прийом» бажанням Вашингтона уникнути втручання у внутрішні справи України. І тому адміністрація все робила для того, щоб не подати вигляду, що вона підтримує одну або іншу сторону, які ведуть боротьбу за владу в Україні.
Підтвердженням того, що для адміністрації США Янукович — зовсім не те ж саме, що Ющенко, є слова прес-секретаря віце-президента США Діка Чейні Лі Енн Макбрайд. «Цей візит демонструє наше бажання працювати з усіма фракціями в Україні. Ми поважаємо той факт, що Янукович став прем’єром унаслідок вільних і справедливих виборів», — сказала вона після переговорів Януковича з віце- президентом Діком Чейні й радником Буша з питань національної безпеки Стівеном Хедлі. Під час зустрічі з державним секретарем США Кондоліззою Райс Янукович підтвердив позицію України щодо інтеграції до Південноатлантичного Альянсу, озвучену ним у вересні в Брюсселі на засіданні комісії «Україна — НАТО». Він сказав, що Україна не готова до вступу в НАТО й що її стратегічна мета — євроінтеграція. Янукович завірив, що Росія не отримає у власність українську газотранспортну систему, а його країна безперебійно постачатиме енергоносії на Захід. За словами В. Януковича, під час бесіди з Райс він наголосив, що Україна «безповоротно стала на шлях демократичних перетворень».
У бесіді з головою комітету з закордонних справ сенату США Ричардом Лугаром Янукович висловив сподівання, що Києву та Вашингтону вдасться найближчим часом створити дійовий механізм співробітництва. Зі свого боку Р. Лугар назвав зустріч iз прем’єром плідною. Американський сенатор також зауважив, що цей візит вселяє в нього оптимізм і надію відносно співробітництва з Україною.
Цікаво, що в США Януковича наздогнала тема звільнення міністра закордонних справ Бориса Тарасюка. Український прем’єр заявив у Вашингтоні, що зможе разом із Президентом, головою Верховної Ради й міністром закордонних справ вийти на узгоджене рішення щодо відставки Бориса Тарасюка. Чомусь при цьому Янукович фактично звинуватив опального міністра у відсутності розуміння політичної відповідальності перед країною.
Зарано ще говорити, чи зміг Янукович переконати співрозмовників у тому, що Україна безповоротно стала на шлях демократичних перетворень. Також незрозуміло, чи вдалося йому розвіяти побоювання американського бізнесу відносно ризиків, пов’язаних з інвестуванням в Україну. Під час візиту Януковича до США американська компанія Holtec International зажадала виконання контракту з будівництва сховища ядерних відходів. Керівництво Holtec International ініціювало зустріч з міністром палива та енергетики України Юрієм Бойко, який був у складі делегації. За даними джерел, близьких до переговорів, аудієнція американським бізнесменам була необхідна в зв’язку з побоюваннями згортання новим урядом України програм співробітництва з ними в галузі ядерної енергетики.
Тому поки що до позитивів візиту Януковича до США можна зарахувати підписання міжурядової угоди у сфері науки й технологій, а також угоди, направленої на боротьбу з корупцією в Україні. Друга угода укладена між Кабінетом Міністрів і корпорацією «Виклик тисячоліття» про відкриття Порогової програми для України, яка передбачає виділення США майже 500 млн. доларів на боротьбу з корупцією в Україні. У рамках цієї угоди $45 млн. призначаються для подолання корупції в органах державного управління, судовій системі та системі освіти.
КОМЕНТАР
Юрій ЩЕРБАК, екс-посол України в США:
— Візит Януковича до США навряд чи приніс якісь драматичні й неочікувані результати, оскільки позиція прем’єр-міністра щодо вступу до НАТО не змінилась у порівнянні з його брюссельськими заявами. А всі інші питання, очевидно, вкладаються в рамки нормального візиту прем’єр- міністра України, який обговорював із американськими партнерами не тільки питання вступу до НАТО, але й низку проблем. Я сказав би, що всі заяви, які були зроблені із зовнішньополітичних питань, залишаться на совісті прем’єр-міністра і, очевидно, він великою мірою відображав позицію його партії. Хоча в принципі уряд і Президент повинні проводити не однопартійну політику, а багатопартійну. Таку політику, яка відповідає національним інтересам України. З іншого боку, я думаю, що думка американських партнерів виявиться досить скоро в ряді жестів і заяв. Ми побачимо тоді, якою буде реакція американської преси щодо цього візиту. Хоча, звісно, зараз, коли йде загострення війни в Іраку і коли новий американський міністр оборони визнав, що США не здобудуть перемогу, то зрозуміло, що там громадська думка сфокусована тільки на цьому. І навряд чи слід очікувати реакції на цей візит і події, що розвиваються в Україні. Я думаю, що не треба перебільшувати значення цього візиту. Очевидно, американська сторона використає його як суто ознайомчий візит і складе своє враження, яке, очевидно, буде не дуже оптимістичним. США є прагматиками, і якщо будуть зроблені якісь серйозні преференції чи кроки в бік поліпшення інвестиційного клімату, то вони будуть задоволені й цим. А що стосується заяв прем’єра, то сьогодні в 2006 році ми не можемо передбачити, що станеться в 2009 або 2010 роках, коли, можливо, відбудеться багато драматичних подій, у ході яких уже не буде так стояти питання щодо невступу України до НАТО. Це все дуже швидкоплинний процес і тому надавати значення цьому не треба, треба пам’ятати, що прем’єр-міністр і Президент приходять і уходять, а Україна залишається зі своїми геополітичними інтересами.