Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Судові справи визначать майбутнє відносин між Росією та Заходом

16 грудня, 2010 - 00:00

Дві не пов’язані між собою судові справи, що розглядаються цього тижня, мають велике значення для Росії, оскільки вони визначать, буде країна зближуватися з Заходом чи залишиться на відстані витягнутої руки від нього, викликаючи підозру своєю поведінкою.

У середу в Москві має поновитися другий суд над колишнім нафтовим магнатом Михайлом Ходорковським, і суддя почне виносити вирок. Це може зайняти декілька днів. А в четвер Європарламент має провести голосування й ухвалити рішення про заборону видання віз і арешт власності російських офіційних осіб, причетних до смерті в ув’язненні юриста Сергія Магнітського, якого затримали, коли він розкрив шахрайську схему на 230 млн. доларів.

У вівторок група світових лідерів і інтелектуалів надіслала президентові Дмитру Медведєву відкритого листа, в якому було заявлено, що якщо Ходорковського знову засудять, а справа Магнітського залишиться нерозкритою, впевненість світу у відданості Росії справі справедливості послабшає.

«Ми не можемо перебувати в бездіяльності, коли настільки відкрито порушуються й дискредитуються закон і людські цінності, — говориться в листі за підписами понад 50 осіб, включаючи колишнього міністра закордонних справ Франції Бернара Кушнера й колишнього губернатора штату Нью-Мексика Біла Річардсона. — Стійке та надійне партнерство з Росією може існувати лише тоді, коли ми розділяємо й застосовуємо фундаментальні загальні цінності».

Ходорковський, який був колись найбагатшою в Росії людиною, був засуджений за ухиляння від сплати податків і отримав восьмирічний в’язничний термін, коли виступив проти колишнього президента та нинішнього прем’єр-міністра Володимира Путіна. В’язничний термін у нього закінчиться в жовтні 2011 року, але йому були пред’явлені нові звинувачення — вочевидь, для того, щоб залишити його за гратами до 2012 року, коли відбудуться вибори.

«Ці звинувачення були настільки безглуздими, що якщо Ходорковського та Лебедєва засудять, це означатиме, що суди в країні, по суті справи, належать державі», — заявив директор програми російських досліджень із Американського інституту підприємництва Леон Арон, який теж підписав цього листа.

Офіційна Москва, напевно, дуже швидко забула б Магнітського, якби не зусилля Вільяма Браудера. Магнітському було 37 років, коли 16 листопада 2009 року він помер у в’язниці. Він працював позаштатним юристом у фонді Браудера Hermitage Capital Management, який управляв найбільшим у Росії інвестиційним портфелем, поки не перейшов дорогу владі.

Браудер виступав у Європарламенті з закликом вжити санкції проти російських чиновників, пов’язаних зі справою Магнітського. До цього він переконав ухвалити аналогічну резолюцію підкомітет канадського парламенту, а також добився того, щоб американський сенатор-демократ від Меріленду Бенджамін Кардін вніс таку ж пропозицію до Конгресу.

«У Росії немає закону, — заявив Браудер, який у вівторок був у Лондоні. — Чим частіше траплятимуться подібні речі, тим більше люди будуть упевнені в тому, що Росія безнадійно кримінальна країна. А це негативно позначиться на торгівлі, дипломатії та туризмі».

Росія, яка дедалі частіше демонструє своє роздратування в зв’язку з погрозами про візові обмеження й арешт активів, розлютилася через можливе запровадження санкцій і відправила до Страсбурга делегацію, щоб не допустити ухвалення такого рішення. Коли такі заходи вжила Канада, російське міністерство закордонних справ назвало їх «ні чим іншим як спробою чинити тиск на слідчих і втручанням у внутрішні справи іншої держави».

Катріна Лантос Суетт, яка також підписала листа Медведєву, сказала, що й Ходорковський, і Магнітський далеко не байдужі Сполученим Штатам Америки. Вона перебуває наразі в Москві, спостерігаючи за процесом над Ходорковським від імені Фонду Лантоса «За права людини і справедливість».

«Він став найвідомішим у Росії політичним в’язнем», — заявила Лантос Суетт.

Лист був адресований Медведєву не лише тому що він, будучи президентом, є гарантом конституції, а й тому, що Медведєв поставив собі завдання модернізації Росії та забезпечення її відкритості. Але багато хто тут вважає, що Ходорковського засудять. І єдине питання полягає в тому, отримає він 14-річний в’язничний термін, як того вимагає звинувачення, чи вирок буде м’якшим.

«Вирок із 14-річним терміном для мене означатиме кінець медведєвської модернізації, — сказав Арон. — Не можна говорити про лібералізацію, коли настільки безсовісно зневажаються норми права».

Виправдання, говорить він, дасть потужний внутрішній ефект. «Росія завжди була тією країною, де найдрібніший чиновник дивився прямо вгору на Кремль. У проміжку між ними нічого немає. А виправдання стане показником того, що тепер уже небезпечно терзати й шантажувати бізнес».

М’який вирок дасть сигнал про те, що Медведєв має певну владу, говорить Арон. Але все інше означатиме, що неприязнь Путіна до ліберальних тенденцій узяла гору.

За словами Суетт, суддя перебуває під потужним тиском. Але вона сподівається, що він виявиться тією рідкісною людиною, яка бачить, що історія на його боці й що він буде її гідний. «Я бажаю судді мужності», — сказала вона, процитувавши останнє слово Ходорковського.

The Washington Post, 15 грудня 2010, переклад ИноСМИ.ru
Газета: 
Рубрика: