Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сухум замінить Москві Севастополь

Абхазію окуповують російські лікарі
22 серпня, 2000 - 00:00

Конфігурація геополітичних інтересів у Закавказзі нещодавно почала стрімко змінюватися. Росія з Грузією, схоже, остаточно пересвідчилися в безплідності спроб створити «стратегічне партнерство». Завершення виведення російських військ з території власне Грузії — питання вже не стільки обумовлених термінів, скільки фінансової допомоги з боку США. Американська адміністрація, в свою чергу, явно робить основну ставку в закавказькому регіоні на Шеварднадзе. Не так давно головним радником грузинського президента з питань економічної реформи був найнятий польський економіст Лешек Бальцерович, який, коли був віце-прем’єром і міністром фінансів, успішно провів у своїй країні макроекономічні реформи. Оплачувати його послуги буде, однак, не Тбілісі, а все той же Вашингтон.

Не дивно, що, видаляю чи свої військові бази з грузинської території, керівництво Росії бажало б зберегти військову присутність у невизнаній Абхазії. Його намір залишити в Гудауті таку собі «базу відпочинку миротворців» викликає різкі протести в Тбілісі. Але ніякої можливості контролювати ситуацію в Абхазії у Грузії немає; навіть встановити, що там відбувається, вона може тільки за допомогою космічної розвідки найбільших країн західного світу.

Нещодавно військовий контингент РФ в Абхазії був у черговий раз скорочений. Однак, за даними місцевих жителів, замість солдат до прикордонних районів відразу ж прибула така кількість російських військових лікарів, якої б вистачило для забезпечення медичною допомогою втроє більшої кількості бійців, ніж тієї, що є нині.

У цей же час у селі Ешери неподалік від Сухума з’явилися підрозділи російського стройбату. Їхні цілі поки що незрозумілі навіть абхазьким військовим. Як обережно передбачив один з останніх, вибір місця був би ідеальним для спорудження великої радіолокаційної станції, яка могла б частково компенсувати втрату Росією РЛС у латвійському Скрунде. У світлі чинних міжнародних угод такий крок міг би стати справжньою сенсацією; важко сказати, яким чином Москві вдасться його обгрунтувати.

Приблизно на тій же відстані від абхазької столиці, але з іншого боку, в селищі Агудзера в радянський час працювала експериментальна атомна станція. Буквально за день до початку грузинсько-абхазької війни її майно було кудись відвезене, персонал евакуйовано. Залишилася лише базова установка синхрофазотрона, що не становила ніякого інтересу для грузинських озброєних формувань, оскільки її неможливо було вивезти і продати. Зараз місцеві спостерігачі відзначають дивне пожвавлення навколо колишнього секретного об’єкта.

Один відставний військовий з місцевих жителів пригадав, що Сталін в останні роки життя планував улаштування бази для субмарин у глибоководній сухумській гавані. Можливо з цим були прямо пов’язані тогочасні плани депортації всіх абхазців за кримськотатарським або вайнахським зразком. Однак здійснити їх Сталін і Берія не встигли. Поки, щоправда, ніяких порухів у цей бік не спостерігається. Проте не виключено, що саме військово-морська складова абхазької політики Росії може знову стати актуальною у зв’язку з невизначеністю долі Севастополя.

Михайло ГЛОБАЧОВ, deadline.ru
Газета: 
Рубрика: