Схоже, що італійський уряд на чолі з прем’єр-міністром Сильвіо Берлусконі, який втретє прийшов до влади, знову намагається використати проблему нелегальної імміграції у своїх політичних цілях. Зокрема, це питання було назване одним з пріоритетів уряду під час представлення Берлусконі своєї програми парламенту.
Агентство Франс-Прес повідомило про підготовку арсеналу суперечливих антиміграційних заходів, спрямованих проти румунів. Сам же прем’єр висловлювався досить обережно стосовно того, яким чином уряд боротиметься з нелегальною імміграцією. Але набагато красномовнішими були новопризначені члени уряду. Міністр внутрішніх справ Роберто Мароні, лідер правої партії «Північна ліга», виступив за прийняття нового закону, який встановлював би кримінальну відповідальність за нелегальну імміграцію — ув’язнення терміном на чотири роки.
Тим часом міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні (на фото зліва) запевнив, що уряд країни діятиме в рамках законів ЄС, однак зауважив, що деякі положення Шенгенських угод про відкритість кордонів потребують сучасного перегляду. Міністр зазначив, що найближчі кілька місяців Європейська Комісія почне вивчення можливостей внесення змін до Шенгенських угод. За його словами, Італія звернеться з пропозиціями законів про повернення та репатріацію громадян ЄС під час президентства Франції у Євросоюзі, а саме 1 червня.
Слід нагадати, що у 2004 році Берлусконі вже робив спробу запровадити закон про кримінальну відповідальність за нелегальну імміграцію. Тоді, однак, італійський суд заборонив ці нововведення як такі, що суперечать Конституції країни у частині про права та свободи громадян.
На думку румунської влади, законодавство Італії спрямоване проти румунських громадян, а особливо проти циган. За підрахунками, в Італії проживає близько 500 тис. румунів, які не мають постійного місця роботи.
Не очікуючи на остаточне прийняття законів про імміграцію, Джанні Алеманно, новообраний мер Риму, вже заявив, що має намір виселити з міста 20 тис. нелегальних іммігрантів, переважно румунів. За його словами, у переважній більшості скоєних у Римі злочинів винні нелегали. У відповідь Келін Терічану, румунський прем’єр-міністр, назвав нещодавню передвиборчу кампанію в Італії такою, що розповсюджує ідеї ксенофобії. «Була зроблена величезна кількість заяв про те, що в Італії існує критична ситуація з румунами», — заявив Терічану.
Наразі залишається невідомим, як нові антиміграційні заходи можуть відбитися на українських громадянах, які працюють в Італії. А за даними статистичного відомства Італії ISTAT, кількість українців в цій країні становить від 500 до 700 тис.