Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Світ попрощався з Папою

9 квітня, 2005 - 00:00
НА ЛІТУРГІЇ ЗА ПАПОЮ РИМСЬКИМ, ЯКИЙ БАЖАВ ПРИМИРЕННЯ УСІХ ОПОНЕНТІВ У СВІТІ, ДЖОРДЖ БУШ МОЛИВСЯ НЕПОДАЛІК ВІД ПРЕЗИДЕНТА ІРАНУ ХАТАМІ, А ПРЕЗИДЕНТИ СИРІЇ Й ІЗРАЇЛЮ НАВІТЬ ПОТИСЛИ ОДИН ОДНОМУ РУКИ ПОПРИ ВІДСУТНІСТЬ ДИПЛОМАТИЧНИХ ВІДНОСИН МІЖ КРАЇНАМИ / ФОТО РЕЙТЕР

Бідні й багаті, прості люди й лідери країн світу попрощалися вчора з Іваном Павлом II. «Ми ховаємо його останки в землі як зерно безсмертя — наші серця сповнені скорботою, але водночас надією та глибокою вдячністю», — сказав у своїй проповіді кардинал Йозеф Ратцингер, найближчий друг понтифіка, один із найвисокопоставленіших ієрархів Католицької церкви, голова Конгрегації з питань віровчення. Чотири королі, п’ять королев, принаймні 70 чинних президентів і прем’єр- міністрів (серед них Віктор Ющенко), а також багато колишніх державних лідерів пришли вшанувати пам’ять людини, яка допомогла знищити «залізну завісу» і боролася за єдність і взаєморозуміння між релігіями. Сотні тисяч паломників хотіли попрощатися з Папою у Ватикані, і ще кілька мільйонів людей дивилися заупокійну месу на величезних телеекранах по всьому Риму. Тригодинне богослужіння мало відображати загальносвітову природу Церкви: молитви читалися латиною, італійською, іншими європейськими мовами, мовами Африки й Азії. Після закінчення меси натовп паломників у єдиному пориві почав закликати негайно прирахувати понтифіка до лику святих. Потім тіло Івана Павла II перенесли до головної ватиканської базиліки й поховали в катакомбах собору поруч із мощами святого апостола Петра — саме в землі, а не в саркофагу, хотів бути похованим Іван Павло II.

Повітряний простір навколо центру Рима було закрито, всі під’їзди до центральної площі посилено охороняла поліція. Порядок забезпечували 15 тисяч військових і поліцейських. Безпеку високих гостей гарантували антитерористичні підрозділи НАТО та Італії.

Мільйони віруючих по всьому світу вийшли вчора на площі своїх міст. Сотні тисяч поляків зібралися у Кракові, щоб за допомогою телеекрана попрощатися зі своїм великим земляком. Саме у Кракові Кароль Войтила провів більшу частину свого життя, спочатку священиком, потім єпископом і кардиналом, перш ніж його обрали на папський престол у Ватикані. У духовному заповіті Папи, оголошеному в четвер, мовиться, що 1982 року Іван Павло II хотів, щоб після смерті його поховали в Польщі, але 1985 року залишив вирішення цього питання на розсуд Колегії кардиналів.

Свій духовний заповіт Папа почав складати в березні 1979 року і продовжував писати багато років. У тексті, написаному польською на 15 сторінках, зокрема, йдеться, що понтифік 2000 року розглядав питання про свою відставку. 1981 року, коли турок Алі Агджа вчинив замах на Івана Павла II, життя понтифіку врятувало «божественне провидіння», зазначається в заповіті. Завдяки провидінню, вважає Іван Павло II, і «холодна війна» завершилася без жорстокого ядерного конфлікту». У заповіті Папа благословляє свою паству і всіх людей, а також просить вибачення за свої гріхи. Понтифік «подумки обіймає у своїй вдячній пам’яті» всіх єпископів, послідовників інших релігій і конфесій, представників світу культури, політики й науки, а також журналістів. Як випливає із заповіту, понтифік не залишив по собі жодної власності та просив спалити свої особисті нотатки.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: 
Рубрика: