Стільки повідомлень, присвячених «українському» перемитництву, участі в нелегальному переміщеннi людей та незаконному працевлаштуванню за кордоном Київ не пам’ятав давно. На цьому тижні вони посипалися градом із усіх кінців світу. І що зовсім не дивно — чимало з них виявилися неправдивими...
Позавчора в новинах Сі Ен Ен, репортери, смакуючи,розповідали про успішно проведену Федеральним бюро розслідувань операцію, в результаті якої було викрито злочинну групу, що займалася перемитництвом людей. Серед контрабандистів виявили, за повідомленням агентства АП, одинадцятьох українців, яких і заарештували у четвер уранці поблизу Лос-Анджелеса. Усіх їх підозрюють у нелегальному переправленні сотень іммігрантів до США через Мексику. За словами представника ФБР, добре організованому угрупованню вдалося незаконно ввезти до Штатів кілька сотень жителів України. Спочатку злочинці доставляли нелегалів до мексиканського міста Енсанда, де їм видавалися підроблені документи. Потiм спеціальне судно відвозило їх до Лос-Анджелеса. Обходилося таке «задоволення» шукачам американського раювання у сім тисяч доларів. Більша частина нелегалів, через відсутність такої значної суми, змушена була відробляти перемитникам гроші, займаючись проституцією. Між тим в українському Міністерстві закордонних справ спростували цю інформацію, оскільки українські громадяни, за словами заступника керiвника прес-служби МЗС Сергія Бороденкова, серед виявлених контрабандистів відсутні (усі вони — колишні громадяни України). Тому від коментарів у зовнішньополітичному відомстві відмовилися. Також, судячи з усього, українська сторона ще не отримувала офіційного повідомлення зі Штатів, яке б підтверджувало наявність серед жертв перемитництва українців.
Інших «контрабандистів з України» викрили болгарські власті. В аеропорту міста Бургас було затримано український літак за підозрою у перевезенні зброї до африканських країн Еритреї та Ефіопії, що заборонено резолюціями Ради Безпеки ООН і вважається порушенням міжнародного права (а головне — кидає тінь на Україну, яку давно і часто безпідставно звинувачують у несанкціонованому продажу зброї). Літак Іл-76, дійсно належить українській авіакомпанії «Воларе», яка й погодилася перевезти зброю. Проте не українську і не до Африки. Принаймні так твердять в чеському МЗС. За повідомленням Бі Бі-Сі, 30 тонн чеської зброї, втому числі автомати Калашникова та амуніція, призначалися для Грузії і Прага не мала наміру змінювати маршрут літака. Літаком керував екіпаж з України у складі 8 осіб. Правда, у цьому разі малозрозуміло, звідки випливла інформація про те, що український літак вилетів із чеського міста Острава, потiм мав прибути до еритрейського аеропорту в Асмері, і тільки тоді — до грузинського Кутаїсі. В офіційному Києві фактично відхрестилися від скандалу, заявивши, по-перше, що авіакомпанія «Воларе» «повноважень на перевезення військового майна не має». По-друге, заяв на отримання дозволів на такі перевезення від цієї авіакомпанії до Держекспортконтролю не надходило. Екіпаж літака, за повідомленням МЗС України, повернувся додому ще 30 квітня. Однак розслідування справи, очевидно, триватиме ще довго.
Іще один інцидент із перемитництвом «живого товару» стався на французько-іспанському кордоні. Українці цього разу стали жертвами контрабандистів і... ефективної роботи іспанської поліції. 115 громадян України, які сподівалися заробити трохи грошей на чужині, були затримані через фальшиві візи і підроблені запрошення на проживання в іспанських готелях. Як повідомила «Німецька хвиля», усіх нелегалів (а разом із українцями їх було понад двісті) було передано французьким жандармам, котрі швидше за все відправлять їх додому.