Світовий економічний форум, на якому вже більше трьох десятиріч щороку збирається світова політична та бізнесова еліти, перемістився із швейцарського курортного містечка Давос, і завтра вперше розпочнеться в Нью-Йорку. Українську делегацію очолять віце- прем’єр-міністр Василь Роговий та міністр фінансів Ігор Юшко.
Проводячи форум у Нью-Йорку, світова спільнота, по-перше, хоче продемонструвати солідарність зі Сполученими Штатами у боротьбі з тероризмом. По-друге, швейцарські власті не захотіли брати на себе відповідальності в забезпеченні порядку під час форуму. Давос в останні роки, ніби магнітом, притягував до себе найзапекліших борців проти глобалізаційних процесів. Цікава тенденція в історії давоського форуму останніх років проявилася й у іншому: до нього почали дедалі менше виявляти інтерес сильні світу цього. Найбільш відчутною криза Давосу стала минулого року: коли, окрім виступів антиглобалістів, форум нічим особливим не запам’ятався. Світові лідери фактично його проігнорували. Україну представляв на ньому посол у Швейцарії Євген Бершеда. У перші роки української незалежності наші делегації очолювалися президентом, потім керівництвом уряду, із 1997 по 2000 роки — знову президентом. Прогнозується, що саме з цього року форум отримає друге дихання.
Головною темою цьогорічного форуму проголошено «Лідерство в нестабільний час: бачення спільного майбутнього». Більшість дискусій вестиметься у світлі подій 11 вересня, вплив терактів на економічну та політичну ситуацію в світі. Антиглобалісти поставилися до зустрічі світової еліти досить критично і пообіцяли заблокувати всі виїзди з готелів, де будуть розташовані учасники форуму. Противники форуму вважають, що зустріч саме в Нью-Йорку скидається на «бал на руїнах». Власті США мають намір вдатися до безпрецедентних заходів безпеки. Найбільшими постраждалими від цього виявляться, очевидно, журналісти, які не зможуть бути присутніми на секційних засіданнях форуму. Обмежено буде і кількість самих засідань: організатори форуму вирішили дати більшу волю учасникам. Гостям відведено більше часу для неформального спілкування. До слова, давоські форуми якраз славилися можливостями проведення неофіційних зустрічей
Питання, які ставить собі на меті для обговорення, українська делегація, уявляються досить туманно. Очевидно, що українські представники підніматимуть на зустрічах питання вступу України до Світової організації торгівлі. А також — скасування торговельних санкцій Сполучених Штатів. У рамках форуму для українців заплановані двосторонні зустрічі з президентом Світового банку Джеймсом Вульфенсоном, директором-розпорядником МФВ Хорстом Келлером, координатором допомоги новим незалежним державам Держдепу США Вільямом Тейлором та президентом міжнародної академії ринків, що розвиваються, професором В. Л. Квінтом.
ДОВІДКА «Дня»
Світовий економічний форум в Давосі — міжнародна неурядова організація некомерційного характеру, яка має консультативний статус при ООН. Заснований у 1971 році. Головна мета — сприяння розвитку контактів між керівниками держав і урядів, бізнесменами та науковцями для розширення міжнародного торговельно-економічного співробітництва. Членами форуму є понад 1000 наймогутніших компаній світу. Штаб-квартира розташована у Женеві. Президентом форуму є професор Клаус Шваб. Наприкінці січня — напочатку лютого форум проводить традиційні щорічні зустрічі в швейцарському місті Давос.