Сьогодні у Верховній Раді Криму відбудеться позачергове засідання, присвячене ситуації, яка склалася в автономії у зв’язку з підготовкою навчань «Сі бриз- 2006». Учора ж стало відомо, що до Феодосії прибула місія посольства США в Україні, яка захотіла ознайомитися з умовами проживання американських морських піхотинців.
У вихідні дні у Феодосії близько 1,5 тисячі чоловік брали участь в акції протесту проти проведення навчань НАТО на території Криму. Пікетувальники зібралися біля воріт морського порту, де, як і раніше, заблоковано будівельну техніку, доставлену американським кораблем. На мітингу виступаючі з трибуни закликали учасників блокування порту зберігати громадський порядок і не піддаватися на провокації, аби не допустити силового варіанту розблокування порту.
Немає єдиної позиції щодо проведення навчань «Сі бриз-2006» і в Кримському парламенті. Президія парламенту Криму від імені всієї Верховної Ради опублікувала свою заяву, в якій висловила «серйозну стурбованість загостренням суспільно-політичної ситуації в автономії, причиною якого є непродумані дії Міністерства оборони України». У ній говориться, що «владу республіки не було своєчасно повідомлено про терміни і плани навчань, що є порушенням конституційних принципів відносин органів державної влади та органів влади автономії». Щоправда, за останніми даними, до Криму було направлено сім листів із Міністерства оборони саме з цією інформацією. Водночас у Криму створено блок демократичних сил «Кримчани за НАТО», до якого увійшли лідер КРО Народного Руху України Леонід Пілунський, який є депутатом ВР Криму.
Прес-центр Військово-морських сил України поширив заяву, в якій говориться, що ситуація, яка складається навколо проведення двосторонніх навчань «Сі бриз-2006», нині нагадує «театр абсурду», який розігрують антидержавні сили в Криму». У повідомленні нагадується, що захід до Феодосійського морського торгового порту цивільного судна «Едвентідж» (не військового і не натівського) з інженерною технікою та будівельними матеріалами поспішили обізвати так званою натівською окупацією. Прес-центр ВМС також висловлює обурення, що лідери окремих громадських організацій продовжують надавати помилкову інформацію щодо наявності в порту військової бронетехніки та іншого важкого військового озброєння, яка не відповідає дійсності…
Під час підготовки до двосторонніх навчань серії «Сі бриз» Військово-морські сили України завжди отримували відчутну допомогу від американської сторони: починаючи з 1997 року, для забезпечення участі українських кораблів у військово-морських навчаннях виділялося від 800 до 1200 тонн дизельного пального. Багато в чому завдяки США кораблі вітчизняного флоту двічі перетинали Атлантичний океан, що, безперечно, підвищило бойовий потенціал екіпажів кораблів «Гетьман Сагайдачний», «Костянтин Ольшанський» і «Славутич». У ході підготовки до подібних навчань, які, до речі, завжди проводяться з миротворчої тематики, було удосконалено інфраструктуру Західної та Південної військово-морських баз ВМС України. За рахунок фінансової допомоги американської сторони було відновлено причали в Одесі та Новоозерному. В цілому навантаження на українських платників податків було зменшено майже на п’ять мільйонів гривень.
Тим часом російські інформаційні агентства поширили повідомлення про те, що Держдума не скасовувала протокольного доручення уряду про заходи щодо повернення Криму до складу Росії. Як повідомив журналістам депутат Микола Кур’янович, «технічно зробити це неможливо, оскільки найближче засідання у нас 7 червня, в середу. Рішення щодо Криму може скасувати тільки або рада Думи, або на такому ж пленарному засіданні». І, на його думку, на наступному засіданні Держдуми рішення щодо Криму не буде скасовано: «Навряд чи скасують, тому що потрібні вагомі підстави. Мотивування і юридичне, і історичне відсутнє. Якщо відпустимо Крим, це дуже негативно ударить по владі», — заявляє представник ЛДПР. «Навіть якщо доручення раптом скасують, я знову його ініціюватиму. Реакцію України я оцінюю як писк волаючого у пустелі», — підсумовує одіозний Кур’янович.