Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Теракт без винних

14 червня, 2005 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Хто винен у залізничній аварії в Підмосков’ї? ФСБ запевняє, що те, що потяг Грозний — Москва зійшов з рейок у неділю, 12 червня, — справа рук терористів. Є численні свідчення очевидців випадку і пасажирів потяга. Працівники бригади потяга говорять, що бачили, як відразу після вибуху двоє підозрілих чоловіків відразу ж сховалися в лісі поруч із залізницею, повідомляє «Эхо Москвы». Оперативний штаб із розслідування аварії потяга Грозний — Москва, що сталася на Павелецькій залізниці в Підмосков’ї, працював усю ніч і вранці, але в слідства поки що немає підозрюваних у вибуху потяга. Неназване джерело повідомило ІТАР-ТАКС про експертизи, які проводяться «для встановлення типу вибухового пристрою і використаної в ньому речовини». За попередніми даними ФСБ, потужність безоболонкового вибухового пристрою, який спрацював на залізничному полотні, становила 3 кг у тротиловому еквіваленті. У лікарнях Москви й області учора перебувало вiсiм постраждалих унаслідок аварії, всього по допомогу до медиків звернулося 42 людини. У зв’язку з НП у Підмосков’ї МВС посилило заходи безпеки на об’єктах транспорту. Також МВС спільно з відомчою охороною Мінтрансу та шляховими фахівцями створено спеціальні групи, які проводять перевірку залізничних шляхів iз метою виявлення закладених вибухових пристроїв.

Підрив поїзда був ретельно спланований, вважають у слідчих органах. «Імовірно, під час короткої зупинки поїзда на станції спільник терористів оповістив своїх союзників, і ті за кілька хвилин заклали вибухівку на рейки», — вважають експерти. Крім того, дистанційний вибуховий пристрій із проводами довго знаходитися на рейках не мiг, оскільки неминуче був би виявлений або під час планового обходу, або випадковими перехожими. Як зазначили в слідчих органах, злочинці точно розрахували і кількість вибухівки: її було достатньо, щоб поїзд зійшов із рейок.

Слід нагадати, що вибух стався, коли в країні відзначали День Росії. Учора британська газета «Гардіан», посилаючись на свої джерела, повідомила, що «до підриву поїзда причетні бойовики з розореної війною Чечні, які мали намір затьмарити російське національне свято». Заступник губернатора Московської області Олексій Пантелєєв сказав, що жертв могло би бути більше, якби поїзд, який щойно минув станцію, не йшов із малою швидкістю: «Невелика швидкість руху й ефективні гальма запобігли набагато жахливішій катастрофі».

Деякі політики заявили, що напад, мабуть, був приурочений до Дня Росії. «Ясно, що, плануючи терористичний акт, його організатори хотіли завдати удару по федеральній владі, — заявив, як повідомляє агентство Інтерфакс, депутат Геннадій Гудков. Промосковський глава Чечні Алу Алханов сказав, що цей напад мав на меті розпалити міжетнічну ворожнечу в Росії, де вельми поширена підозрілість до чеченців. «Бандити хочуть заплямувати репутацію всіх чеченців, — процитувало його слова агентство ІТАР-ТАРС. — Вони хочуть створити помилкову думку, що слово «чеченець» завжди супроводжує слово «вибух». Проте радник Володимира Путіна з цього регіону висловив припущення, що так само до вибуху можуть бути причетні російські ультранаціоналісти.

Утім, на офіційних заходах iз нагоди Дня Росії теракт аж ніяк не позначився. У Кремлі вирішили на це свято вручити державні премії за 2004 рік. Президент Росії Володимир Путін, який власноручно вручав ці премії, сказав про День Росії так: «За півтора десятиріччя, що минули, наша країна пройшла вкрай важкий шлях перетворень. Ці зміни зачепили глибокі пласти в усіх сферах нашого життя». Святкування в російській столиці відбувалося не лише в Кремлі та на Красній площі, на якій увечері пройшов святковий концерт. Близько двох тисяч осіб зібралися біля Соловецького каменю на Луб’янці, щоб відзначити 12 червня, як день ривка Росії до свободи, зроблений 15 років тому. Тепер, як вважає журналіст Сергій Пархоменко, який прийшов на Луб’янку, російська влада намагається старий смисл із цього свята вилучити: «Люди, які сьогодні управляють Росією, ставляться до цих подій у кращому випадку з байдужістю, в гіршому — зі зневагою».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: