Учора губернатор Каліфорнії демократ Грей Девіс був змушений визнати свою поразку на виборах і привітати з перемогою республіканця Арнольда Шварценеггера. Свою першу промову новоспечений губернатор виголошував у тій самій залі, де колишній актор Рональд Рейган дізнався, що він став президентом Сполучених Штатів у 1980 році. Ветерани тих часів розповідають, що такого напливу преси не було навіть у ті часи.
Перед 50 телекамерами та сотнями журналістів Шварценеггер скромно зазначив, що сам трохи збентежений перемогою, хоч так її прагнув. Він пообіцяв каліфорнійцям, що не розчарує їх та виправдає надану довіру. Шварценеггер також розповів, що мав «люб’язну телефонну розмову» з екс-губернатором Греєм Девісом, котрий пообіцяв докласти максимальних зусиль, аби передача влади пройшла якомога безболісніше.
Однак щодо цього якраз існують певні сумніви. Здається, що перемога на виборах є наразі найлегшою частиною завдання, поставленого перед Шварценеггером. Якщо останні скандально-пікантні історії з низкою звинувачень у сексуальних домаганнях якоюсь мірою навіть допомогли відомому актору, то надалі йому доведеться зіткнутися з інтригами демократів. Сам Девіс спочатку висміював рух за свій відклик з посади, адже менше, ніж рік тому, каліфорнійці дружно переобрали його на другий термін. Але останні опитування біля виборчих дільниць показали, що лише 26% респондентів вважають його хорошим губернатором. Тому вже зараз деякі демократи планують використати таку непостійність своїх земляків, аби організувати рух за відклик Шварценеггера.
Такий поворот є цілком реальним. Справа в тому, що останнім часом демократи, які мають значну перевагу в законодавчих органах штату, з максимальними зусиллями протягнули ряд омріяних законопроектів. А екс-губернатор Грей Девіс затвердив навіть ті документи, на які раніше накладав вето. Так, аби привернути до себе голоси багаточисельної когорти каліфорнійських латиноамериканців, він підписав закон про видачу посвідчень водія незаконним іммігрантам, а наприкінці зобов’язав багатьох бізнесменів надавати своїм співробітникам безкоштовне медичне страхування. Остання ініціатива навряд чи сприятиме каліфорнійському бізнесу. Тому Шварценеггер, очевидно, намагатиметься скасувати ці нововведення. Однак швидше за все, це виявиться непростим завданням, оскільки демократична більшість навряд чи відмовиться від власних законопроектів. Такий силовий розклад може звести нанівець усі благородні поривання нового губернатора Каліфорнії та підірвати довіру до нього громадян.