Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Тейпгейт» по-польски

3 квітня, 2003 - 00:00

Суть справи в максимально короткому викладенні виглядає приблизно так. «Газета Виборча» належить компанії «Агора», яка, оголосивши агресивно-наступальну політику на польському медіа-ринку, виявила бажання купити супутниковий телеканал «Полсат». У той же час у Польщі розроблено новий законопроект, який регулює питання телебачення і радіомовлення. Повідомлялося, що голова Ради телебачення і радіомовлення країни у напівофіційній розмові визнав, що було б небажаним, щоб в одних руках зосереджувалися загальнонаціональна газета і загальнонаціональний канал. «Агора» переконана, що насправді йдеться про те, щоб надати переваг у конкуренції публічній телекомпанії NVP. Ривін з’являється 22 липня в офісі Міхніка. Розмова торкається впливу на уряд і можливого призначення Ривіна головою «Полсату». Саме тут і йдеться про суму в $17,5 млн. Міхнік цю розмову записав, але оприлюднив її лише наприкінці грудня (виписки з неї можна зустріти в польському Iнтернеті). За його версією, раніше він не оприлюднював запису, оскільки тривала заключна частина переговорів про вступ Польщі до Європейського Союзу, і він не хотiв на це впливати негативно.

За версією Ривіна (про це йдеться в нещодавно оприлюдненій його записці до президента Кваснєвського), в розмові йшлося лише про те, що процес знаходження компромісу — на доброму шляху, і немає заперечень проти його призначення головою «Полсату». Але і про відносини «Агори» з прем’єр-міністром і урядом — теж. У польській пресі писалося, що президент потрапив у незручну ситуацію, оскільки раніше він говорив, що першим, хто йому про це говорив, був, напевно, Міхнік у другій половині серпня. Записка Ривіна до Кваснєвського датується 25 липня. Щодо свідчень президента — відомостей про це небагато. Можна зустріти лише коментарі — дуже добре, що глава держави дав свої свідчення, це доводить, що у Польщі ніхто, навіть президент, не стоїть понад законом. Варто відзначити, що досі глава польської держави ніколи в історії не давав показань перед слідством. І, у всякому разі, прецедент зроблено.

Прем’єр-міністр Міллер нібито знав про історію теж з самого початку. Але не звертався до прокуратури, бо не надавав їй серйозного значення. Між тим з публікацій «Виборчої» можна зробити висновок про наявність серйозного конфлікту між компанією «Агора» і прем’єр-міністром. За однією з версій, йдеться й про таємний конфлікт між президентом і урядом, але поки що це лише чутки.

За даними опитувань громадської думки, 64 відсотки поляків не вірять, що коли-небудь довідаються, хто насправді стоїть за «аферою Ривіна». Але що справа дуже далека від закінчення — очевидно.

Вiктор ЗАМ’ЯТIН, «День»
Газета: 
Рубрика: