Сполучені Штати, можливо б, і надалі вважалися головним арбітром у вирішенні всіх економічних справ у світі, якби не останнє рішення Світової організації з торгівлі. Після розгляду скарг СОТ вирішила, що Європейський Союз має право запровадити проти Штатів торговельні санкції, які можуть обійтися Вашингтону у $4 млрд. Для порівняння: втрати України від санкцій США оцінюються в $75 млн. (з поступовим зростанням). Якщо США не домовляться з ЄС, то цілком можна очікувати розгоряння трансатлантичної торговельної війни. Економісти вже говорять про реванш ЄС. Раніше американський уряд запроваджував санкції проти європейських яловичини та бананів. Тоді, до речі, СОТ підтримала США. Парадоксом «бананової війни» було те, що йшлося про експорт продукції, яка ні в США, ні в країнах ЄС не вироблялася.
Суть останньої суперечки полягала в законодавчому акті США «Про закордонну торгівлю корпорацій». Євросоюз звертався за допомогою до СОТ у вирішенні торговельного непорозумiння зі Штатами вже чотири рази. Брюссель непокоїло те, що американські компанії користувалися, відповідно до американського законодавства, певними субсидіями при експорті продукції. Щороку через подібне узаконене уникнення оподаткування ЄС втрачав до чотирьох мільярдів доларів. Орієнтовно саме цю суму штрафних санкцій і муситимуть заплатити Штати. Хоч остаточно суму збитків оцінить СОТ. Очікується, що наприкінці березня вже буде відомо, скільки втратив ЄС від завезених американських товарів. Із квітня ЄС, можливо, оприлюднить список товарів, проти яких запроваджуватимуться санкції. Вже зараз припускається, що до цього переліку увійдуть залізо, сталь та літаки.
Американські експортери дуже швидко зрозуміли, що використовуючи можливості Акту США «Про закордонну торгівлю корпорацій», вони можуть уникнути оподаткування, або ж його радикально зменшити, переводячи свої прибутки через власні філіали на острові Гуам або ж на Вірджинських островах (що дуже нагадувало офшорні схеми). В результаті знання законів власної країни дозволяло таким компаніям, як «Дженерал Моторс», «Дженерал Електрик», «Майкрософт», «Боїнг», щороку уникати податку на загальну суму в $4млрд. За історію людства це найбільша і найдорожча торговельна «афера».
Розгляд справи у СОТ тривалий час затягувався. Американська доля вирішувалася впродовж п’яти років. Щоразу організація нібито й погоджувалася зі скаргами європейців, проте приймати якихось кардинальних рішень не поспішала. Тим більше, що США робило вигляд, нібито докладає певних зусиль у вирішенні суперечки. Американський Конгрес щонайменше двічі (у 1998 та 2000 роках) вносив певні зміни у законодавство, проте, на переконання Брюсселя, всі поправки носили швидше косметичний характер.
У США відреагували на можливість санкцій демонстративно спокійно. Водночас Роберт Зелік, торговельний представник США, висловив своє розчарування рішенням СОТ. На його переконання, як повідомила «Файненшл Таймс», подібного роду санкції можуть розв’язати «ядерну війну в торговельній системі». Американська преса, до слова, не обділила своєю увагою деякі нюанси торговельного законодавства ЄС, яке, на думку автора «Нью- Йорк Таймс», мало відрізняється від американського. Європейські компанії, твердить газета, також не сплачують податку на додану вартість на експортовані товари. Дехто у Вашингтоні також переконаний, що Брюссель просто скористався з ситуації і намагається відплатити американцям за аналогічне запровадження санкцій проти ЄС в минулому. У Євросоюзі, звісно, таке припущення відкидають. Утім, цілком очевидно, що для ЄС запровадження санкцій проти деяких компаній-гігантів США досить вигідне. Зокрема, це стосується конкуренції європейського авіаційного консорціуму «Аеробус» з американською компанією «Боїнг».
До початку запровадження санкцій лишилося не так і багато часу. За два місяці СОТ прийме остаточне рішення. Таким чином, Вашингтон матиме можливість домовитися зі своїми партнерами. Як повідомило Бі-Бі-Сі, аби уникнути штрафних заходів, США можуть змінити чинне податкове законодавство; компенсувати збитки ЄС через зниження тарифів або запровадження інших заходів, які дозволили б збільшити обсяги європейського експорту в США; переконати ЄС відкласти запровадження санкцій і розібратися з проблемою в процесі наступного раунду переговорів СОТ, які мають розпочатися в цьому році в тривати до 2005 року.
«Санкційний» меч, отож, навис не тільки над Україною, проти якої США мають намір запровадити торговельні санкції з 23 січня. Відчути себе на місці Києва має повну спроможність тепер і Вашингтон. Щоправда, йдеться тут уже далеко не про захист прав на інтелектуальну власність.