Петербурзький губернатор Володимир Яковлєв тріумфально переміг на виборах керівника другої столиці Росії: за нього віддали голоси 73 відсотки виборців, найближчий з конкурентів — Ігор Артем’єв, представник «Яблока», підтриманий усіма демократичними організаціями відомого своїми волелюбними традиціями міста, набрав лише 14 відсотків... Результат Яковлєва — кращий за результат, що його отримав Володимир Путін на президентських виборах. До того ж на попередніх виборах губернатора Санкт-Петербурга популярний мер міста Анатолій Собчак поступився посадою своєму колишньому першому заступникові Яковлєву, а от Яковлєв — виграв!
Причини цієї перемоги, на перший погляд, пояснити важко. За кілька тижнів до виборів я був у Санкт-Петербурзі: незважаючи на чемпіонат з хокею, який мав стати головним хітом яковлєвської передвиборної програми, а закінчився принизливим фіаско російської збірної, на зустріч російського президента і японського прем’єра місто, яке очевидно готувалося до цих подій, виглядало не найкраще. Останнім часом в Росії про Пітер згадують у зв’язку із ленінградським походженням нового президента і коли в новинах повідомляють про чергове гучне вбивство на замовлення... І все? І все. Губернатор такого міста мав програти, міг чудом виграти, але щоб так тріумфально...
Проте, кому мав би програти Володимир Яковлєв? Сергія Степашина, вельми популярного в місті політика, Володимир Путін умовив відмовитися на користь Валентини Матвієнко. Вона мала вже менше шансів виграти у Яковлєва, однак за кілька тижнів до виборів Путін примусив відмовитись від участі у губернаторських перегонах і її. Яковлєв залишився без серйозних суперників: Ігор Артем’єв — людина у місті відома, однак не виглядає реальним претендентом на губернаторське місце. У Кремлі це знали, й тому дозволили офіціозній «Єдності» в останню мить приєднатися до партій, що його підтримали.
Ситуація не зміниться, а нерви губернаторські попсуються... Однак саме підтримка Артем’єва «Єдністю» дозволила західним спостерігачам зробити висновок про тріумф опонента Володимира Путіна.
Проте західні висновки кульгають на Сході. Яковлєв — не опонент Путіна, він людина тієї ж «партії влади», що добре усвідомила: на пострадянському просторі тріумфально перемагати можна тільки в умовах, коли тобі немає реальної альтернативи, коли ти борешся з безнадією або з тінню... Єльцин проти Зюганова, референдуми Назарбаєва чи Карімова, Путін чи Яковлєв проти... майже нікого — о, якою солодкою виглядає ця зрежисована гірка перемога!