Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тривожний дзвінок для українського суспільства

19 грудня, 2009 - 00:00


Початок на 1-й ШПАЛЬТІ

— Уряд, правоохоронні органи це, напевно, влаштовує. Але це абсолютно не влаштовує Президента Ющенка. Бо це не український принцип, не принцип нашого Президента. Я вважаю, що в цьому випадку потрібно розглядати, наскільки такі події відповідають чинному законодавству і нашій Конституції, і взагалі правам людини. А право людини та свободи тут порушено, поза сумнівом.

Презентація все-таки відбулася на годину пізніше в ТОВ Інформаційне агентство «ІнтерМедіа консалтинг». Серед запрошених була Генеральний директор і власник цього агенства Уляна Лозан, яка запропонувала провести презентацію в у себе. Зал був переповнений. На презентацію книги російського опозиціонера прийшли багато редакторів українських ЗМІ, журналісти, політологи, представники Секретаріату Президента, в тому числі прес-секретар Президента України Ірина Ванникова і директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій Рубан. БЮТ представляв Олег Медведєв, радник українського прем’єр-міністра. Нікого не було ні від Партії регіонів, ні від партії Литвина.

Екс-прем’єр Михайло Касьянов вибачився перед присутнім журналістами за те, що йому не вдалося провести презентацію в широкому форматі, в нормальній обстановці. Хоча вибачатися повинні були б власники або адміністратори «Прем’єр-палас». Саме з їхнього боку й не було ані вибачень, ані пояснень.

«Мені, звичайно, дуже дивно, що це сталося в Києві. Мене не дивує сам факт тиску. Через такі речі я пройшов 2007 року. І це було неодноразово. Майже у всіх містах Росії мене зустрічали саме так, і ще психічно впливали на моїх колег. Із того моменту, коли обійняв посаду прем’єра, я завжди сповідав позицію, що Україна — це окрема держава, і ніхто ніколи не повинен на неї звисока дивитися, незалежно від того, які питання ми обговорюємо в газовій сфері або сфері безпеки. Україна — це окрема суверенна держава, так само, як і Грузія. У той період часу, коли впродовж двох років Віктор Ющенко був прем’єром, ми з успіхом вирішували багато питань, включаючи борги з газу», — зауважив Касьянов.

Розповідаючи про книгу, екс-прем’єр пояснив, що вона складена у формі діалогів, що стосуються пояснення важливих, на його думку, політичних подій, рис вдачі того або іншого персонажа. «Це джерело інформації про атмосферу, як приймалися ті або інші важливі рішення. З погляду політичного діяча, я вважаю, що це важливо. Кисельов допоміг мені пояснити ці речі. Настав час розповідати про політичну складову тих або інших подій, різних політичних дій», — зазначив російський опозиційний лідер.

Відповідаючи на запитання одного з українських журналістів, що повинне статися в Росії, аби назва книги «Без Путіна» стала реальністю, Касьянов зауважив:

— Країна жила без Путіна, багато хто з нас і сьогодні живе без Путіна. Впевнений, що в недалекому майбутньому ми всі житимемо без Путіна. Коли це станеться? Ситуація дуже важка. У вас в Україні зараз нормальна ситуація перехідного періоду. У вас є база демократичної держави і ніхто не сумнівається, що вибори існують як інститут і це забезпечують керівники. Ніхто не сумнівається, що у вас є свобода преси. У нас ситуація принципово інша і змінити її можна лише шляхом серйозної трансформації громадської думки. А саме — консолідацією громадської думки та еліти, але не тієї, що перебуває при владі, а еліти освічених людей. Людей, яким не байдуже, що відбувається в країні і за кордоном. Які більше не можуть терпіти того, як влада, починаючи з міліціонера, принижує населення у всьому.

Співавтор книги Євгеній Кисельов не виключає виникнення в Росії ситуації подібної тій, що була в Україні 2000 року, — акції «Україна без Кучми». «Тут, в Україні, був запит, суспільство потребувало такої акції. У суспільстві назріла невдоволеність. Потреба того, щоб народилася Україна без Кучми, була частиною мінімальної споживчої корзини. Запит на Росію без Путіна тільки-но переходить у розряд продукту першої необхідності. У мене є надія, що цей процес може пройти швидкими темпами. Дійсно, в Росії довго запрягають, а потім їдуть дуже швидко», — зазначив російський журналіст.

Голова загальноросійського громадсько-політичного руху «Російський народно-демократичний союз» зізнався, що в нього немає жодного плану щодо зміни влади в Росії. «Наша головна мета — інформувати громадян. Це, принаймні, ми можемо робити через Інтернет, зустрічі з людьми, з нашими партійними активістами. Ось ці речі ми робимо, аби громадяни розуміли, що є інші люди, які думають так само, як вони. Люди повинні відчувати, що вони не самотні», — зауважив Касьянов.

Разом із тим, він зазначив, що в Росії немає конкурентної боротьби, а є ізоляція людей інакодумців або переслідування за інакомислення. «Це ми вже проходили за радянських часів. Це неприйнятне, і з цим я борюся», — підкреслив він.

У той же час російський опозиціонер відкидає революційний варіант зміни режиму і виступає за еволюційний розвиток країни. «Я вважаю, що більшість росіян бажають такого розвитку, яке сповідає сьогодні цивілізоване суспільство. Це означає — через вибори, що повинні статися рано або пізно. Росія як європейська держава хоче бути частиною цивілізованого світу. Обов’язок російських політиків, державних діячів — дотримуватися конституції, яка прямим текстом говорить, що Росія — це демократична держава. Те, що влада сьогодні не дотримується конституції та міжнародних договорів Російської Федерації, це проблема влади. А політики, які приходять до влади і стають державними діячами, зобов’язані виконувати конституцію, займатися просвітницькою роботою і заохочувати бажання громадян використовувати демократичні інститути у своєму щоденному житті: свої права, право на здобуття незалежної думки, на отримання інформації, право на участь у політичній діяльності. А якщо всупереч конституції робиться все навпаки щодо фундаментальних свобод, це означає, що ці люди розтоптали основи конституційного ладу в Росії. А за законами це вважається найбільшим злочином, що зафіксоване на першій сторінці нашої конституції», — підкреслив Касьянов.

Разом із тим, співавтор книги, журналіст Євгеній Кисельов, який півтора роки працює в Україні і знає ситуацію з українськими свободами не з чуток, визнає, що, дійсно, при демократії проблем багато. Проте він застерігає українців від ілюзорної привабливості порядку, який є в Росії. «Я вислуховую скарги українських депутатів, політиків, але я їм кажу: не дай вам Бог опинитися в умовах видимого порядку. Я розумію, що Україна зараз переживає деяку спокусу мрією про сильну владу. Але в мене запитання: наскільки країні потрібна сильна влада в такому російському розумінні? У мене це викликає великий сумнів», — зауважив російський журналіст.

Тарас СТЕЦЬКІВ, народний депутат України:

— У цій історії все зрозуміло — власники «Прем’єр-палацу» близькі до Лужніковської групи. Книжка «Без Путіна», вочевидь, так хвилює Путіна, що, думаю, тут без втручання російських спецслужб не обійшлося. Напевно, був сигнал із Москви, була пряма команда Кремля.

Наскільки я знаю, вони потім провели презентацію в іншому місті. Я тільки не можу зрозуміти одного: чи то вони свідомо вибрали готель із російським власником, чи це була випадковість. Врешті-решт вони могла обрати «Хаятт» і не мати тих проблем.

Але можна тільки уявити, в якому стані «свобода слова» і демократія в Росії, якщо товариш Путін так гостро відреагував на книжку «Без Путіна», по суті, давши команду зірвати цей захід.

Але найбільш прикро в цій ситуації, що на території України деякі російські бізнесмени можуть відчувати себе так само, як в Росії. І можуть бути непідвладними законам України. Якщо ти замовив захід, заплатив, то не мають права не пустити. Це абсурд.

І я більш ніж впевнений, що Україна промовчить. Тут мала б бути реакція і українських правоохоронних органів, і української влади. Але її немає й, напевно, не буде. І це показник того, що Росія все ж таки сильно впливає на Україну.

Вадим КАРАСЬОВ, політолог, радник Президента України:

— Річ у тім, що російська політика — це російський бізнес. Перефразовуючи відому приказку часів британської імперії: британська політика — це вільна торгівля. Це означає, що більшість російських інвестицій — некомерційні. Вони економічні за формою, але політичні за змістом. Російський бізнес підконтрольний і підпорядкований вищому російському керівництву. Власниками цього готелю є російські бізнесмени-політики. І я не виключаю, що саме за їхньої вказівкою була зірвана презентація книги Михайла Касьянова.

І ще важливий один урок. Україна не потрібна Росії як територія. Території сьогодні — це тягарі. Це тягар, а не актив, як було за часів класичних імперій. Тому політика Росії така: «Залишайтеся самостійними й незалежними. Майте свій уряд. Хай він виплачує бідним допомогу і розраховується за своїми соціальними зобов’язаннями. Головне — контролювати політико-економічну систему країни». Це те, що називається економічним або енергетичним НЕОКОЛОНІАЛІЗМОМ. Для цього абсолютно не потрібне повернення до Радянського Союзу, до інтеграції в якусь союзну державу тощо. Росію повністю влаштовує економіка та політика, що контролюються з Москви, в тому числі і за допомогою бізнес-політичних зв’язків.

У свою чергу, в нас немає розуміння, що російський капіталізм — це політичний капіталізм. Усі кажуть: «Хай заходять. Це ж інвестор. Він дає розвиватися нашій економіці». Але річ у тім, що такі інвестиції дають розвиватися нашій економіці, але не дають розвиватися нашій політиці.

Валентина РУДЕНКО, заступник голови Секретаріату Президента України:

— Я вважаю, що це була абсолютно показова історія для тих, хто думає, що демократія в Україні перемогла і ми живемо в абсолютно вільній країні. І ця вільна країна буде залишатися такою завжди. Це не так. Те, що відбулося в четвер, демонструє нам абсолютно інше.

Вочевидь, все це трапилося через власність. Усі ми знаємо, кому належить цей готель, — це російські бізнесмени. Мабуть, комусь в Москві було неприємно, що в Києві відбудеться презентація цієї книжки і сам Касьянов буде її представляти.

Утім, через декілька хвилин було прийнято рішення, і презентація книжки відбулася в іншому приміщенні, яке не належить громадянам Росії. Добре, що вона все ж таки відбувалась. Люди ставили запитання, а в залі були всі, хто вважав за потрібне прийти.

До речі, з боку влади були присутні тільки співробітники Секретаріату Президента. І я переконана, що всі інші просто побоялися прийти на презентацію книги російського опозиціонера. І це теж був тест на демократичність і громадянську свідомість.

Олена ЯХНО, Микола СІРУК, фото Руслана Канюки, «День»
Газета: 
Рубрика: