Туреччина готова надати будь-яку підтримку Україні в її прагненні інтегруватися до НАТО — про це міністр закордонних справ Туреччини Ісмаїл Джем говорив на своїх зустрічах у Києві. Його приймали, зокрема, Президент Леонід Кучма, міністр закордонних справ Анатолій Зленко.
У тому, що стосується просування до НАТО, Туреччині є чим поділитися з Україною — вона є членом Альянсу вже півстоліття, з 1952 р. Багато хто вважає, що саме одночасний прийом до НАТО Туреччини та Греції попередив масштабну війну між ними. Окрім того, голова Американського комітету НАТО Брюс Джексон вказував, що в сьогоднішніх умовах для забезпечення євроатлантичної безпеки дуже важливу роль відіграватиме «південний вимір» — і саме з цього погляду український внесок може бути дуже вагомим. Крім того, наближення України до НАТО. До речі, як сказав Інтерфаксу-Україна заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Сергій Пирожков, проект документу під назвою «Стратегія відносин України з організацією Північноатлантичного договору» вже підготовлено, він знаходиться на узгодженні у членів РНБОУ, і найближчим часом його буде затверджено указом Президента.
Туреччині є що сказати і з погляду європейської інтеграції. Країна підписала угоду про асоціацію з Європейськими співтовариствами, попередником Європейського Союзу, ще 1963 р. Кілька років тому набув чинності митний союз між Туреччиною і ЄС. Туристичний бізнес приваблює й багатьох туристів з країн- членів ЄС, передусім, Німеччини (до речі, на переговорах міністра Джема відзначалося, що минулого року Туреччину відвідало 200 тисяч українців, і це число повинне зростати). На самміті ЄС 1999 р. в Гельсінкі Туреччину визнано країною-кандидатом на вступ до ЄС — проте переговори про її вступ іще не розпочиналися. ЄС, зокрема, вимагає більшої демократизації. Неофіційно говориться, що проблемами є також те, що більша частина Туреччини знаходиться в Азії, що проблемними є сусідні з нею країни, зрештою, що вона є надто великою. Іноді вказується й на те, що Туреччина, попри світський характер, належить до ісламської традиції. Ніхто не має сумнівів у тому, що Туреччина є дуже важливим економічним партнером для ЄС, обсяги торгівлі і інвестицій значно перевищують той рівень, який має з країнами Європейського Союзу Україна, проте свої проблеми на цьому шляху є, і їх було б бажано вивчити.
На зустрічі міністрів Зленка та Джема відзначалося також, що дві країни прискорять підготовку до підписання угоди про вільну торгівлю. Поза межами СНД Україна мала такі угоди з країнами Балтії (які скаржилися на постійне недотримання українською стороною), ведуться переговори iз Сербією і Чорногорією та Македонією. До речі, що ж до торгівлі, то турецький міністр відзначив, що за останні роки відносини з Україною в цьому плані поліпшилися завдяки чудовим економічним змінам в Україні. За його даними, за минулий рік рівень товарообігу між двома країнами досяг $1,147 млрд., і потенціал іще далеко не вичерпано. Президент Леонід Кучма наголошував на важливості турецьких інвестицій до української економіки, Ісмаїл Джем говорив, що уряд його країни підтримуватиме інвестиції бізнес-структур до української економіки. Міністри Джем і Зленко також домовилися, що дві країни підтримуватимуть двостороннє співробітництво у військово-технічній та інших технічних сферах. Отже, цілком може йтися вже про рівень, трохи вищий за звичну «човникову» торгівлю.
За переговорами Ісмаїла Джема з Леонідом Кучмою повідомляється, що Президент України візьме участь у самміті країн Організації чорноморського економічного співробітництва 24—25 червня в Стамбулі. Можна передбачити, що на цій зустрічі тематика євроатлантичної інтеграції України теж матиме свій розвиток, враховуючи, що організація об’єднує і країн-членів альянсу (Туреччина, Греція), і країн-аспірантів (Албанія, Болгарія, Румунія), і Росію, що місяць тому утворила з НАТО «Раду двадцяти».