Віце-президент США Джозеф Байден відправиться в липні в Україну та Грузію, після того як президент Обама відвідає Москву. Мета візиту віце-президента — заспокоїти російських сусідів, які зазнають тиску і запевнити ці країни в тому, що нова адміністрація не кине їх напризволяще, намагаючись поліпшити відносини з Кремлем.
Байден зустрінеться з лідерами та представниками опозиції двох цих колишніх радянських республік і «продемонструє американську підтримку демократичним і економічним реформам, які тривають». Таку заяву зробила його канцелярія. Байден відвідає ці країни, починаючи з 20 липня, тобто за два тижні після першого візиту Обами в Москву як президента.
Візит віце-президента — це спроба зберегти делікатний баланс між зусиллями з «перезавантаження» відносин із Москвою після тривалого періоду напруженості та прагненням не поступитися Росії в її домаганнях на сфери особливого впливу на пострадянському просторі. Минулого року Росія скерувала свої війська до Грузії в ході короткої війни через сепаратистську грузинську республіку. Вона також чинить тиск на Україну за допомогою газового відключення та іншими способами.
Обама сподівається усунути напруженість між двома країнами через війну в Грузії, щоб до кінця року укласти новий договір щодо контролю озброєнь, а також домогтися російського сприяння у здійсненні тиску на Іран, примусивши його відмовитися від своєї програми збагачення урану. Але Москва в останні дні посилює і робить більш жорсткою свою публічну риторику з приводу американських планів протиракетної оборони, що викликає певні питання щодо перспектив досягнення домовленостей.
Турне Байдена за своїми часовими рамками відзначається тим же символізмом, який був характерним для президента Джорджа Буша. Той під час візитів до Москви робив часом зупинки в Грузії або в прибалтійських республіках, відправляв туди напередодні своїх поїздок до Росії віце-президента Чейні, або приймав лідерів цих країн у Вашингтоні. Так і Обама минулого тижня зустрічався в Білому домі з президентом Естонії Тоомасом Ільвесом. Відомо, що у цієї країни вельми напружені відносини з Москвою.