Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Берліні будують пам’ятник жертвам Голокосту

1 листопада, 2001 - 00:00

Після десяти років дебатів Німеччина розпочала роботи з будівництва меморіалу на спомин убитих євреїв Європи. Спорудження пам’ятника в Берліні є своєрідним визнанням антилюдських дій націонал-соціалістського режиму.

Президент бундестагу Вольфганг Тірзе, сидячи за кермом екскаватора, урочисто розпочав роботи, зачерпнувши перший ківш землі. Але остаточний проект меморіалу, що розміститься на території, яка була прикордонною між Західним і Східним Берліном, іще не готовий. Відомо, що після завершення робіт меморіальний комплекс займе площу в 19 тисяч квадратних метрів. 2700 бетонних стел заввишки від 50 сантиметрів до 4 із половиною метрів мають створювати враження хаосу й неспокою, нагадуючи людям, які дивляться на пам’ятник, про долю євреїв в епоху націонал-соціалізму. Під стелами будується інформаційний центр — музей, експозицію якого буде присвячено мучеництву німецьких євреїв.

Пам’ятник розташовано в самому центрі міста, між Бранденбурзькими воротами й місцевістю колишньої рейхсканцелярії, де розміщувався уряд націонал-соціалістів. Витрати на будівництво меморіалу становитимуть 50 мільйонів німецьких марок.

Розміри й вартість пам’ятника були причиною тривалих дискусій у німецькому суспільстві й в бундестагу, причиною суперечок між американським архітектором Пітером Айзенменом і фондом меморіалу, між федеральним урядом Німеччини й сенатом Берліна. Ініціатива будівництва пам’ятника виникла в німецькому суспільстві ще 1988 року. Через 11 років, 1999 року, бундестаг ухвалив рішення про зведення меморіалу. Але через суперечки про деталі проекту ніяк не могли завершити загальний план пам’ятника та будівництво не розпочиналося. Щоб не виникла підозра, що про пам’ятник узагалі забули, на початку цього року на території було побудовано тимчасову інсталяцію «Світло проти забуття», модель пам’ятника, яка світилася вночі кольоровим неоновим світлом.

Але схоже, що до закінчення робіт іще далеко. У листопаді розпочнеться дискусія про сорт бетону, з якого мають бути побудовані стели, не закінчено й проект інформаційного центру. До весни на території майбутнього меморіалу не буде ні будівельників, ні техніки. Протягом зими тут будуть шукати старі боєприпаси, які могли залишитися із часу Другої світової. Пам’ятник обіцяють відкрити для відвідувачів 2004 року.

Крістіан ДОМНІТЦ
Газета: 
Рубрика: