Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Білорусі — валютна криза

7 квітня, 2011 - 00:00

Здаючи вчора до обмінника 20 доларів, я поцікавився, чи є у них валюта.«Тепер є», — відповіла касир і продемонструвала мою ж купюру. У головному відділенні декількох комерційних банків підтвердили, що ні долари, ні євро, ні навіть російські рублі купити у них неможливо.

Спочатку девальвація була на рівні чуток. Але люди, пам’ятаючи ранок 2 січня 2009 року (коли долар, який рік стояв на місці, раптом виріс на 20%), кинулися скуповувати долари в банках. Адже тоді вони відразу втратили п’яту частину своїх доходів. А заробляючи 300 доларів, неждано-негадано почати заробляти 250 — і це досить відчутно.

Національний банк Білорусі продовжує вдавати, що ніякої девальвації немає. Проте зараз Білорусь повернулася на позиції десятирічної давнини — до трьох або навіть чотирьох курсів долара. У Нацбанку — 3045 руб., в обмінниках — 3106 руб., безготівковий для підприємств — 3450 руб. А фірми і підприємці вже підпільно рахують по 3600.

Така лихоманка, після тривалого «застою» курсу (він істотно не змінювався аж із травня 2010 року) призвела до зникнення валюти в банках і обмінних пунктах. Нацбанк припинив продавати валюту комерційним банкам (він монополіст у цій сфері). Люди, відчувши недобре, кинулися забирати з банків свої як валютні, так і рублеві заощадження. Настільки активно, що фінансисти запропонували «заморозити» вклади, аби зупинити паніку. За українським прикладом — як вчинили на 7—8 місяців деякі банки під час усесвітньої економічної кризи.

Зникненню доларів посприяв і указ президента Лукашенка про нові мита на ввіз уживаних автомобілів. Із 1 липня, через прив’язку до російських мит, замість 800 євро, скажімо, за п’ятирічний «Сітроен» з об’ємом 2 літри люди заплатять 5400 (!). Що часто, якщо гнати авто з Німеччини, може перевищити її вартість. Народ, усвідомивши, що наступного разу поміняти автомобіль випаде нескоро, відреагував: за три місяці 2011 року до Білорусі ввезено іномарок більше, ніж за весь 2010 рік!

Відсутність валюти у вільному обігові призвела до реінкарнації «міняйлів» біля кас банку. А на ринку першими відгукнулися відразу дві значні сфери — автосалони і фірми-забудовники. Перші зупинили продаж нових автомобілів. Адже вони зобов’язані продавати за білоруські рублі. І нараз стало незрозумілим, за яким курсом ставити ціну! І як потім обміняти «тугрики» на долари, аби купити новий товар. Забудовники, відповідно, зупинили продаж квартир із тієї ж причини — нові курси часто наближають вартість квадратного метра до собівартості. Але вони зобов’язані укладати договори в рублях. І це, поки курс довгий час був стабільним, особливих нарікань не викликало.

Нацбанк при цьому продовжує робити хорошу міну, кожен вечір рапортуючи по телевізору, що долари є в усіх обмінниках і девальвації точно не буде. А люди, які, наприклад, запланували закордонну поїздку, їдуть до Мінська з інших міст і займають чергу до обмінників з 5-ої ранку. Аби мати шанс перехопити десять-двадцять доларів у поодиноких громадян, які змушені здавати валюту.

Істинну ситуацію прояснила вчора новина, що латиські банки встановили курс білоруського рубля як 4400 рублів до долара. Тобто, заробляючи вчора 300 доларів, сьогодні ви отримуєте за цим курсом 207.

Паніку підігріла і звістка про те, що уряд Білорусі передав у Міністерство фінансів Росії «мотивувальний лист» на шести-семи сторінках про необхідність виділення Білорусі кредиту в 1 мільярд доларів. Там, нібито, перераховуються заходи, які дозволять Білорусі не просто «проїсти» кредит, а «відпрацювати».

Злі язики говорять, що на цих «шести-семи сторінках» — перелік «відкупних» білоруських підприємств.

Роман ТУМАШИК, Мінськ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: