За даними Єврокомісії, на зовнішніх кордонах Євросоюзу тільки в першій половині цього року було затримано сфальшованих або піратських товарів на суму 50 мільйонів євро. При цьому виробники фальшивок приділяють дедалі меншу увагу предметам розкоші, віддаючи перевагу товарам більш життєвим — харчовим продуктам, лікам, сигаретам, косметиці, мобільним телефонам і батарейкам.
Підробки — це великий бізнес, керують яким кримінальні угруповання. Вони не гребують експлуатувати робочу силу, в тому числі й дітей. Про якусь безпеку праці або права людини не йдеться. Натомість йдеться про величезні прибутки: щорічно у світі продається фальшивок на суму 250 більйонів євро, на фальшовані товари припадає від п’яти до семи відсотків світової торгівлі. Тільки в Європі від діяльності нелегальних виробників утратило роботу близько 200 тисяч чоловік. Серед європейських країн найбільш постраждалою від підробок виявилася 2002 року Італія (до країни завезли неліцензійних товарів на 37 мільйонів євро), а 2003 року — Бельгія (завезено фальшивок на 45 мільйонів євро).
У 80-х роках 7 із 10 підроблених товарів припадало на предмети розкоші. З часом фальшувальники змінили асортимент товарів: перевагу зараз віддають продуктам масовим. Так, годинники та ювелірні вироби становлять лише 5% від усього обігу підробок. Натомість різко збільшилося виробництво підроблених мобільних телефонів й аксесуарів до них: 2002 року їх на європейському ринку стало на 503% більше, ніж 2000 року. Дедалі кращі позиції серед підробок відвойовують ігри та іграшки: приміром, 2000 року виробництво цих товарів збільшилося на 94% порівняно з попереднім роком. Це й зрозуміло: якщо середньостатистична гра на CD- Rom коштує на європейському ринку 55 — 60 євро, то вартість її копії-підробки обходиться лише в 0,5 євро! Чим не бізнес, якщо врахувати, що на ринку фальшивки коштують ненабагато дешевше товарів справжніх — щоб і підозр не викликати, і побільше прибутку отримати. Дійшло до того, що фальшиві музичні CD загрібають у Європі більші прибутки, ніж листя коноплі — за кілограм перших дають 3 тисячі євро, а за кілограм «травички» — 2 тисячі євро.
«Якщо наявна тенденція триватиме, ми будемо змушені звернутися до країн походження підроблених товарів. Нині ми тільки спостерігаємо за тим, що відбувається», — заявив Робер Веррю, який очолює один із директоратів Єврокомісії. Країни походження — це насамперед Китай і Таїланд, а також Малайзія та Гонконг. Три чверті усіх неліцензійних товарів йдуть саме звідти. Куди? Насамперед до США та Європи. Як? Прямим авіарейсом або транзитом через інші країни, включно із СНД.
В Європі стурбовані не тільки економічними наслідками від навали фальшивок. Існує небезпека і для здоров’я споживачів, адже про контроль якості підроблених товарів їхні виробники замислюються мало. Тим часом у неліцензійних сигаретах міститься в 4 — 5 разів більше нікотину, а, приміром, фальшовані батарейки можуть вибухнути. Водночас фальшивки дедалі складніше розпізнати, їх, як раніше, вже не визначиш «на око», натомість для цього потрібен хімічний аналіз продукту.
Єврокомісії нічого iншого не залишається, як звертатися до свідомості європейських споживачів, які, на думку єврочиновників, не повинні своїми покупками фінансувати злочинний бізнес. «Перед тим, як купити підроблені товари, споживачі повинні запитати себе: хто отримає прибуток від цього продажу та в яких умовах було зроблено товар», — вважають у Єврокомісії. Відповідно до дослідження Market and Opinion Research International, 40% опитаних розмірковують над тим, чи купувати підроблені товари. Тим часом неоціненну послугу злочинному бізнесу роблять туристи, які купують сувеніри сумнівного походження. Щорічно десятки мільйонів підроблених товарів перевозять пасажири усього світу, не підозрюючи про те, що заохочують виробників фальшивок. Це й зрозуміло: на відпочинку найменше хочеться думати про пильність і про довгі руки кримінального бізнесу...