Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Киргизії — перші жертви серед цивільних

1 вересня, 1999 - 00:00

Трагедія відразу ж викликала протест киргизів проти ведення подібних військових операцій. До того ж виявилося, що літаки, дії яких у Чон-Алайському районі призвели до трагічних наслідків, належали Узбекистанові. Авіація сусідньої країни нібито допомагала Киргизії впоратися із агресивними ісламістами. «Сталася помилка», — так прокоментував трагічний наліт узбецьких літаків керівник відділу із оборони і безпеки адміністрації президента Киргизії Баллот Джанакузов, повідомляє Інтер-факс. Вочевидь, щоб запобігти повторенню «помилки», поки що проведення рейдів узбецькою авіацією призупинено до з'ясування причин прикрого інциденту. Щоправда, невідомо наскільки ця «зупинка» стосується інших помічників Киргизії: адже у суботу в місті Ош підписали договір про знешкодження терористів також Таджикистан і Казахстан. Астана вже відрядила до Киргизії своїх експертів, незабаром надійде військова техніка і, можливо, прибудуть казахські спецпідрозділи.

«Об'єднання зусиль» центральноазіатських країн було необхідним заходом», — визнали під час зустрічі в понеділок міністри оборони Росії і Киргизії, Ігор Сергєєв і Есен Топоєв. До речі, допомагати Бішкеку висловила свою готовність Москва. Наскільки прийнятною виявиться ця допомога і чи погодиться взагалі Киргизія (після загибелі своїх трьох громадян) заручитися військовою підтримкою поза країною, покаже подальший розвиток подій.

Наразі відомо, що кількість ісламістів у регіоні коливається, за різними даними від 200 до 1000 чоловік. Президент Киргизії Аскар Акаєв зазначив: «Серед бойовиків є не лише представники Центральноазіатського регіону, а й далекого зарубіжжя». До того ж, терористи мають практику ведення боїв. У Бішкеку припускають, вони брали участь у п'ятирічній громадянській війні в Таджикистані, звідки, нібито, й перейшли через кордон до Киргизії. За повідомленням АП, терористи зайняли 5 невеличких поселень. У понеділок кількість біженців із окупованої злочинцями території становила майже чотири тисячі осіб, серед яких 1300 дітей. Згідно із розпорядженням уряду, кілька шкіл було перетворено в місце тимчасового проживання біженців. Створено фонд продовольства, щоб забезпечити «вигнанців» харчами.

А вчора Киргизія святкувала свій День незалежності. Приємним його не назвеш, позаяк головний біль, яким наразі є терористи, перетворив свято скоріше в день скорботи. Та й про який суверенітет може бути мова в країні, кордони якої непомітно перетнули озброєні бойовики?

Сергій СОЛОДКИЙ
Газета: 
Рубрика: