У Литві все більше говорять про майбутнє введення євро. Передбачається, що це станеться 1 січня 2007 року.
Заміна національної валюти на єдину європейську може стати однією з найбільш значущих подій Литви за останні двадцять років. За історичною та економічною важливістю воно ніякою мірою не поступається введенню літа після відновлення незалежності. Однак дискусії, що почалися, їх тон і зміст викликають серйозні сумніви в тому, що цей крок пройде чисто й гладко, із забезпеченням як економічної вигоди, так і політичного спокою.
Велике сум’яття до рядів євроентузіастів внесла пропозиція лідера Союзу таутининків Гінтараса Сонгайлі про проведення референдуму з питання введення євро. При цьому він керується статтею 9 Конституції Литовської Республіки, яка свідчить, що «найважливіші питання життя держави і народу вирішуються референдумом». Противники референдуму намагаються довести безглуздя чергового референдуму. Стверджується, наче Литва, підписуючи договір про вступ до Євросоюзу, автоматично взяла на себе зобов’язання щодо введення валюти цієї міжнародної організації. Щоправда в цьому договорі не вказуються конкретні терміни введення євро, а введення валюти пов’язується лише з рівнем інфляції у даній країні.
Інший аргумент пов’язаний з величезними витратами на проведення референдуму. Якщо не зважати на аргументи загального характеру, не треба забувати про те, що якщо Литва на початку 2007 року не буде відповідати встановленому показнику інфляції, усі нинішні дискусії про організацію референдуму щодо введення євро стануть черговим непорозумінням.
Слід відзначити, що в Литві швидко зростає кількість жителів, які не схвалюють введення євро в країні. Наприкінці вересня проти планів замінити національну валюту на загальноєвропейську висловилися 38,1 відсотка учасників опитування, що на 11,5 відсотка більше, ніж у квітні. Кількість тих, хто виступає за найшвидше введення євро у порівнянні з квітнем зменшилася до 28,4%, число тих, хто виступає за те, що євро має бути введено не раніше ніж через п’ять років, скоротилося з 33,3% до 20,9%. Інші 9,6% виступають за введення загальноєвропейської валюти не раніше, ніж через 10 років.
ДОВІДКА «Дня»
Усі 10 нових членів ЄС неодноразово заявляли про те, що хотіли б перейти на євро не пізніше 2010 року. Однак висновки Європейського центрального банку та Єврокомісії, оприлюднені минулого року, стали «холодним душем» для шести країн — Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Кіпру та Мальти. Цим країнам потрібно пройти довгий шлях для того, щоб відповідати вимогам переходу на євро. Необхідно буде продемонструвати успішне управління держвитратами й національним боргом протягом тривалого часу. У Литві, Латвії, Естонії та Словенії становище є кращим, вважають у Єврокомісії. Вони швидше зможуть перейти на євро. Деякі з цих країн вже прив’язали курс національної валюти до євро, приєднавшись до механізму регулювання валютних курсів. Однак і їм навряд чи вдасться перейти на євро раніше 2007 року.