Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Македонії створено уряд національної згоди

15 травня, 2001 - 00:00

Перший в історії Македонії коаліційний уряд склав присягу цієї неділі. До складу нового кабінету міністрів увійшли представники шести найвпливовіших партій, що представляють власне македонське (слов’янське) населення країни та етнічних албанців. У складі кабінету міністрів — 18 чоловік, віце- прем’єрами стали албанці Джемаль Муслію та Джевет Насуфі, міністерство юстиції очолює Іджет Меметі. Посаду голови уряду зберіг за собою Любчо Георгієвськи.

До останнього моменту важко було сказати, чи братиме участь у створенні урядової коаліції Партія демократичного процвітання — головна представницька сила македонських албанців, повідомляє Сі-Ен-Ен. Членів партії обурили висловлювання прем’єра Георгієвськи, який назвав албанських бойовиків «терористами» та «силою, що намагається зруйнувати державу й кинути її у полум’я терору». Після цієї заяви Партія демократичного процвітання почала вимагати перерви в парламентській сесії, та врешті-решт вирішила не гарячкувати й приєднатися до коаліційного уряду.

На новий кабінет міністрів покладають надії у мирному врегулювання конфлікту як слов’яни, так і албанська меншість. «Він допоможе приборкати терористів та усіх тих, хто не вміє вирішувати справи мирним шляхом», — заявив речник партії Соціал-демократичний союз. Лідер македонських албанців Арбен Джафері заявив, що, на його думку, створення коаліційного уряду було «єдиним виходом iз безвиході, в якій опинилася Македонія за останні кілька місяців».

Тепер міністрам від обох найбільших етнічних груп країни — і слов’янської більшості, і албанської меншості — доведеться домовлятися між собою про інші, на перший погляд, не такі принципові, як створення коаліційного уряду, але від того не менш важливі для країни, рішення. Песимістично налаштовані аналітики згадують невдалі приклади діяльності коаліційних урядів у країнах, що потерпали від міжетнічних конфліктів. Так, створення грецько-турецького уряду на Кіпрі не відвернуло подальшого розподілу країни в 1974 році.

Поки у Скоп’є приводили до присяги членів нового уряду, на півночі країни, поблизу кордону з Югославією, тривали бої македонської армії з албанськими сепаратистами. Останні минулого тижня неодноразово заявляли, що в разі створення коаліційного уряду не припинять збройної боротьби.

Варвара ЖЛУКТЕНКО
Газета: 
Рубрика: