Президент Путін домагається посилення впливу в країні та на околицях колишнього Радянського Союзу — і провокує на дії опозицію та терор. «Трагічно, що ліберальні партії програли. Це свідчить, що те, що видавали за демократію і ліберальну ринкову економіку, населення не сприймає. Навпаки, ці слова стали лайливими, — сказав Александер Рар, експерт з Росії Німецького товариства зовнішньої політики. — Чим більше голосів отримає Путін, тим сильнішим він буде, а разом із ним — колишні розвідники та військові з Кремля». «Ці люди хочуть знову переслідувати інакомислячих, — каже Рар. — Дуже шкода, що так вважають молоді люди, які вже не знають про Сталіна. Але це несе разом із собою соціалізацію КДБ».
Гасло Путіна про «керовану демократію» стає, таким чином, реалією. За оцінками експертів, у фальсифікації результатів виборів, як це недавно було у Грузії, немає потреби, оскільки вони були сфальсифіковані ще до виборів: «Державні засоби масової інформації були упередженими і були на боці партії «Єдина Росiя», скаржилися представники Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), якi спостерігали за ходом виборів.
Усе це є відображенням послідовного втручання Путіна з того часу, як 2000 року він став президентом, у державно-правову сферу. Він тримає під контролем усі національні телеканали, він влаштовує полювання на великих керівників економіки або запроторює їх за грати і ослаблює роль Ради Федерації, верхньої палати парламенту. «Він відмовився більше ніж просто від деяких принципів демократії, — каже біограф Путіна Рар. — Він використовує ресурси, щоб збудувати державний капіталізм і не турбується про те, щоб з’явилося громадянське суспільство».
Такі ж манери Путін, уряд і Кремль демонструють і стосовно колишніх радянських республік і країн-членів СНД. У сепаратистській Чечні триває війна, громадськість тримають від цієї проблеми в ізоляції. На порядку денному — порушення прав людини. Тому для Петрова з московського Центру Карнегі «зрозуміло», чому на Північному Кавказі, як це було минулої п’ятниці, терористи-смертники продовжують здійснювати терористичні акти. Чеченський польовий командир Шаміль Басаєв буквально минулого тижня оголосив про майбутні терористичні акти.
«Росія хоче посилити свій вплив у цьому дуже важливому регіоні, — пояснює Рар, — а також на південно-західній околиці СНД, у Молдові». У Москві, зрозуміло, відчувають бажання Грузії та Азербайджану стати членами НАТО, а також бачать зусилля Молдови й України, спрямовані на вступ до ЄС, і намагаються не допустити цього. Рар робить висновок: «Легенда про російського ведмедя знову стає дійсністю».