Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна братиме участь в EXPO-2000. Теоретично...

20 листопада, 1999 - 00:00

Перша всесвітня виставка була проведена 1851 року в Лондоні, тоді на нові досягнення людства подивилося 6 мільйонів відвідувачів. Після цього виставки світового масштабу організовувалися ще 20 разів, рекордна кількість гостей була 1970 року в Осаці: 64,2 мільйона чоловік. Саме на цих виставках світ познайомився з такими чудесами техніки, як, наприклад, телефон або автомобіль. А всім відому Ейфелеву вежу Париж спорудив, готуючись приймати в себе на виставці гостей з усього світу.

На території Німеччини EXPO за всю історію всесвітніх виставок, що становить півтора століття, проводиться вперше. Було задумано, що світ, зібравшись у Ганновері, не тільки обміняється новими ідеями, але й побачить, як живе об'єднана Німеччина. Спочатку планувалося провести EXPO 1999-го, через 10 років після об'єднання Німеччини. Проте ідея зібрати людей з усієї планети на межі нового тисячоліття виявилася привабливішою.

Сама столиця Нижньої Саксонії живе очікуваннями EXPO. Місто нагадує велике будівництво: в Ганновері багато що хочуть зробити або змінити до початку виставки 1 липня наступного року. У межах міста будується щось на зразок «олімпійського села»: в селищі Кронсберг споруджується 3000 квартир для працівників і гостей EXPO. Господарі виставки ведуть мову про участь 191 країни й організації і чекають на 40 мільйонів відвідувачів. Керівник прес-центру EXPO п. Ламперсбах сказав «Дню», що Всесвітня виставка-2000 має принести близько 15 мільярдів марок (звичайний одноденний квиток на EXPO коштуватиме 69 марок). Однак, підкреслив він, прибутки для організаторів не самоціль.

Очікується на виставці й широка культурна програма. З незвичайними сценічними ефектами буде поставлено «Фауста», група «Скорпіонс» дасть спільний із Берлінською філармонією концерт, відвідувачі зможуть побачити шедеври світового кінематографа і багато чого іншого.

Чи вдасться EXPO-2000 таким, яким хоче його бачити Німеччина та Ганновер? Фінансування підтвердили 50 країн. США не виключають, що через нестачу спонсорських грошей на всесвітній виставці не буде американського павільйону. Поки що супердержаві не вдалося дістати необхідні для будівництва павільйону $40 млн. Прем'єр-міністр Нижньої Саксонії Герхард Глоговські сприйняв таку звістку із тривогою, заявивши, що не уявляє всесвітньої виставки в Європі без участі США. Організатори ганноверської виставки намагаються зберігати спокій. Прес- референт EXPO-2000 Ніколас Баттен сказав «Дню», що американське питання ще не остаточно вирішено і що все ще може змінитися.

Стосовно України теоретично все виглядає непогано: у вересні Київ підтвердив свою участь, мають бути представлені два проекти: «Біологічна різноманітність у дельті Дунаю» та «Енергія вітру замість Чорнобиля». Як повідомив «Дню» директор Інтерекоцентру Леонід Проценко, перший проект передбачає захист рослин і тварин в українській частині дельти Дунаю — на території з унікальною різноманітністю флори та фауни.

Гірше йдуть справи з українським павільйоном. Проте на відведеному для нього місці можна було спостерігати ознаки життя: стояла техніка, лежали будматеріали, ходили робітники. Однак, як сказав «Дню» координатор на EXPO Андре Саркану, на сьогодні Київ не надав жодних конкретних планів фінансування. Країни самі визначають, скільки грошей вони можуть укласти в будівництво свого павільйону. (Наприклад, Нідерландам павільйон обійдеться приблизно в 50, Угорщині — в 15, біднішим країнам — у 2,5 млн. марок). «У будь-якому випадку Київ повинен сам заплатити за будівництво, ми не в змозі все фінансувати», — підкреслив Саркану. За його словами, зустріч 26 листопада з українськими представниками може прояснити ситуацію. Так чи інакше, але Київ, як і інші учасники, може подати проекти без споруди павільйону. Тим більше, що на відміну від США Україні необхідно себе рекламувати. Хоч із власним павільйоном, хоч без нього.

Наталя ВІКУЛІНА, «День», Ганновер
Газета: 
Рубрика: