Днями депутати британського парламенту створили міжпарламентську групу «Сполучене Королівства — Україна» з метою поглиблення багатосторонніх і неформальних стосунків між політиками двох країн. До складу цієї групи входитимуть як британські парламентарі, так і українські політики і дипломати. Фактично мова йде про відновлення діяльності групи, яка була сформована ще під час «помаранчевої» революції, коли британські політики вирішили підтримати своїх українських колег. Слід зазначити, що в 1935 році у Великій Британії існував Англо-український комітет, який складався з британських політиків, істориків та інших поважних осіб, стурбованих становищем українців.
Цікаво, що перше засідання міжпарламентської групи відбулося на двох рівнях. Спочатку під час прогулянки на катері по Темзі британські парламентарі разом з українськими дипломатами переглянули футбольний матч Україна — Саудівська Аравія. Потім в посольстві України у Великій Британії відбувся прийом з нагоди відкриття діяльності нового об’єднання. Британські представники міжпарламентської групи переконані, що Україна має своє місце у Європі, й вони обіцяють підтримувати нашу країну на цьому шляху. Депутат британського парламенту Джон Ґроуґан вважає, останні події в Україні (перенесення британсько-українських навчань через протести населення Криму) є доказом того, що британські та інші західно-європейські парламентарі повинні тримати двері відчиненими для України. На думку цього депутата, це потрібно, щоб показати, як у Великій Британії цінують участь Києва у європейських процесах. «Багато моїх колег тут у Вестмінстері вважають, що Україна рано чи пізно приєднається до Євросоюзу — це буде довга і нелегка дорога, але це реально. Український народ сам повинен вирішувати, що він хоче робити, у демократичний спосіб, ми не будемо ні на кого тиснути, але ми повинні лишити двері відчиненими», — цитує слова Джона Ґроуґана служба Бі-Бі-Сі.
КОМЕНТАР
Iгор МІТЮКОВ , колишній посол України у Великій Британії:
— Можна лише вітати відновлення роботи цієї групи. Парламентські вибори в Україні призвели до того, що діяльність попередньої групи була згорнута. Ми сподіваємося, що новий парламент почне працювати більше інтенсивно в цьому напрямку. Українські парламентарі можуть багато чого корисного знайти для себе, вивчаючи парламентаризм однієї із найстаріших парламентських країн у Європі. Досвід британського парламенту дасть можливість більш ефективно використати позитивні риси, які характерні для парламенту, побудованого на пропорційній основі.
У другій половині минулого року під час головування Великої Британії в ЄС на користь України було ухвалено ряд позитивних рішень завдяки ініціативі Лондона. Велика Британія буде залишатися одним із головних партнерів в євроатлантичних зусиллях України. Крім того, ми можемо розраховувати на підтримку британських дипломатів і політиків у прискоренні вступу України до СОТ.
Щодо скасування запланованих українсько-британських навчань, новий уряд має вжити відповідних заходів, щоб відновити співпрацю між Україною і НАТО до рівня, який був до цього. Велика Британія була і надалі залишатиметься одним із лідерів серед країн НАТО по співпраці з Україною у військовій сфері.