Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна обрала свій союз. Європейський

2 червня, 2001 - 00:00

Московський «КоммерсантЪ» напередодні зустрічі президентів (в якій не брав участі Туркменбаші — його сндівська проблематика вже давно практично не цікавить) назвав Мінський самміт «дембельським», передрік організації швидку смерть і натомість висловився на користь Євразійської спільноти як противаги ГУУАМ.

Євразійська економічна спільнота не викликає сумнівів лише в одному — у тому, що ця структура з самого початку планувалася для забезпечення інтересів Москви. Щодо її протиставлення ГУУАМ — сумніви є. По- перше, «євразійці» одночасно намагаються реанімувати Договір про колективну безпеку. По- друге — на засіданні спільноти був помічений представник Молдови, яка, схоже, ще не визначилася остаточно стосовно своєї участі в ГУУАМ. Узбекистан зате визначився — як заявив у Мінську президент Карімов, Євразійська спільнота — це чергова ініціатива, спрямована на відволікання уваги народів і спроба «ряду керівників країн СНД взяти лаври інтеграторів». Мався на увазі, очевидно, президент Казахстану Назарбаєв, який очолив нову структуру і який, між іншим, обговорив з Путіним проблеми видобутку нафти на каспійському узбережжі.

Можливо, СНД дійсно не переживе свого десятирічного ювілею (для його відзначення вже створено робочу групу). Можливо, це — лише припущення. На думку Кучми, наприклад, у Співдружності не буде політичних перспектив, якщо не буде економічних інтересів. А стосовно економічних інтересів — Президент України не вірить у створення зони вільної торгівлі у Співдружності, оскільки на це не піде Росія, яка, якщо й погодиться, то відразу вилучить з неї багато видів товарів. Для Кучми, до речі, стало новиною оголошене Росією запровадження податку на додану вартість на товари, імпортовані з України, з 1 червня. Черговий акорд до загальної композиції на тему торговельної війни в рамках стратегічного партнерства, після «трубної» та «карамельної» арій. Звичайно, представники Москви відмовлятимуться визнавати наявність політичного підтексту в своїх діях. Проте економічний інтерес — це теж політика. І слова одного з російських дипломатів про те, що в разі входження України до тоді ще існуючого митного союзу, що перетворився на Євразійську спільноту, багато які умови могли б бути переглянуті — теж, очевидно, політика, яка змінює лише форму, але не зміст.

На питання стосовно можливості приєднання України до російсько-білоруського союзу Президент Кучма, як передав Інтерфакс-Україна, відповів просто: «Ми теж за союз. Європейський. Хоча нам довго туди рухатися».

Наступного тижня в Ялті має нарешті зібратися самміт ГУУАМ — теж для оформлення як міжнародної організації. Найкраще було б, очевидно, щоб він не просто відбувся (вже тричі терміни переносилися), але щоб за кілька років дійсно можна було говорити, що в рамках ГУУАМ стало можливим те, про що десять років в СНД тільки говорили. І вільна торгівля, і розвиток туризму, і взаємна підтримка, і транспортні коридори, і експорт нафти, і багато чого іншого.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: