Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна пропонує свою авіацію в гуманітарних цілях

7 листопада, 2001 - 00:00

Керівники сімнадцяти країн Центральної та Східної Європи, серед яких — і Леонід Кучма, ухвалили на конференції у Варшаві план дій боротьби з тероризмом. План передбачає посилення прикордонного контролю, посилення контролю у банківській та фінансовій сфері для протидії відмиванню грошей, тіснішу співпрацю між розвідками та спецслужбами країн регіону. Як заявив на конференції Президент Кучма, країни ГУУАМ готують свою програму боротьби з міжнародним тероризмом. Це ж питання, за його словами, стоїть і на порядку денному організації Чорноморського економічного співробітництва. Варшавська конференція стала ще й прикладом застосування новітніх комунікаційних технологій — в її роботі за допомогою супутникового зв’язку брав участь президент США Джордж Буш. Він заявив, що «Ми будемо боротися з цим злом, доки воно не буде остаточно знищеним», — передає Інтерфакс- Україна. Афганістан, як навчальна база терористів, не існуватиме, — підкреслив Буш. При цьому, як заявив президент США, «Ми не боремося проти ісламу, ми боремося проти ненависті». Президент Польщі Александр Кваснєвський у своєму виступі на конференції говорив, що її учасники зібрались, аби продемонструвати їхню солідарність у діях проти тероризму, як передає Бі-Бі-Сі. У той же час західна преса останнім часом вголос говорила, що Центральна та Східна Європа через брак достатнього контролю стала надзвичайно привабливою для міжнародних терористичних організацій. Фактичних доказів, утім, не наводилося.

Що стосується української позиції — то у викладі Президента Кучми вона виглядає так. Україна готова взяти участь у гуманітарних операціях в Афганістані, надавши для цього свою транспортну авіацію. Гуманітарна допомога Афганістану, як заявив Кучма, повинна стати другим етапом операції, до якого зараз уже потрібно готуватися. Можливість використання української військово- транспортної авіації вже обговорювалася на різних форумах і зустрічах останнього часу. Як заявив Леонід Кучма, сьогодні необхідно виробити чітке, уніфіковане визначення міжнародного тероризму, й визначити причини, які сприяли його виникненню. За словами Кучми, без зміцнення східних кордонів України в регіоні не буде ефективної боротьби з тероризмом. Прозорість східних кордонів разом з посиленням контролю на західних рубежах ставить Україну у важке становище. На думку Кучми, це перетворює Україну на дамбу для нелегальних мігрантів, біженців, і проблему потрібно вирішувати разом. Президент Кучма, повідомляє УНІАН, нагадав, що ООН — це єдина універсальна організація, яка може активно боротися з тероризмом, і що Україна надала пропозиції щодо прийняття Радою безпеки ООН міжнародної резолюції по боротьбі з тероризмом та запропонувала провести засідання РБ ООН на рівні міністрів закордонних справ.

Тим часом військова операція в Афганістані триває. Західна преса припускає, що американські спецпідрозділи не тільки надають інформацію по цілях для авіації, але й допомагають військам Північного альянсу підготуватися до наступу на Кабул.

У Сполучених Штатах переконують, що незважаючи на те, що бен Ладена досі не схоплено, і більше того, повідомляється про його контроль над усіма талібськими збройними силами, що операція розвивається поступово, все більше сил талібів знищено, і авіаудари після залучення «коммандос» стали більш ефективними. Між тим, Бі-Бі-Сі процитувала міністра закордонних справ Великої Британії Джека Стро, який вважає, що навіть із арештом бен Ладена операція ще не припиниться, і який попереджає про новий можливий сплеск тероризму.

І в той же час Рейтер, посилаючись на інформацію німецької опозиційної партії ХДС, передав, що США просять Німеччину надати для підтримки операції контингент у 4000 військовослужбовців — спецпідрозділи, медиків, авіаційних фахівців, підрозділи хімічної та біологічної розвідки, підрозділи морської підтримки. Підтримка операції в німецькому суспільстві дещо впала останнім часом, і з дозволом Бундестагу на направлення військового контигенту за межі країн-членів НАТО теж можуть бути проблеми.

Віктор ЗАМЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: