Про запровадження візового режиму при цьому в жодному разі не йдеться. Українське керівництво на цьому вже не раз наголошувало. Закордонні паспорти необхідні просто для контролю за міграцією населення. А особливо — для боротьби з потоками нелегальних мігрантів. Українські представники переконані, що внутрішні паспорти підробити набагато легше, ніж закордонні. Щоправда, не слід забувати, що основні потоки мігрантів до України йдуть через кордон з Росією. До того ж, джерелами міграції у своїй переважній більшості є не громадяни країн СНД.
Втім, про незручності, які постануть перед бажаючими подорожувати пострадянськими теренами, українські урядовці не згадують. А найбільш некомфортною ця ситуація буде передусім для тих громадян України, які досі не мали закордонних паспортів (його оформлення — справа тривала й недешева для більшості населення) і які волітимуть навідатись до Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Киргизії, Таджикистану чи Узбекистану. Громадян деяких зі згаданих країн українська постанова не стосується, оскільки там немає поділу на внутрішні та закордонні паспорти — єдине посвідчення особи має в цьому разі однакову юридичну силу як всередині країни, так і за її межами. Наприклад, така ситуація в Грузії. Щоправда, до цієї держави громадяни України змушені були в’їжджати по закордонних паспортах ще з травня 1999 року. Винятком з української постанови будуть поки що тільки Росія, Білорусь та Молдова. Про поступовий перехід на режим перетину кордону з Росією МЗС України повідомляв іще торік, але конкретних термінів не називалося. З Молдовою все чіткіше: її громадяни зможуть приїжджати до України за внутрішніми паспортами ще до 1 липня наступного року. За цей час Київ та Кишинів повинні будуть підготувати документацію для переходу на нові правила поїздок. Найменше постанова Кабміну зачіпає Туркменістан, оскільки з цією державою Україна має візовий режим.
Чи готові громадяни СНД до нових правил поїздок? Питання, здається, риторичне. Попри те, що про українську постанову детально повідомлялося в ЗМІ ще півроку тому, телефони консульських відділів держав Співдружності в Україні не замовкають. У молдовському посольстві повідомили, що багато громадян досі необізнані про пільговий шестимісячний період як для представників Молдови та України. У Посольстві Азербайджану «Дню» зазначили, що дадуть будь-які коментарі стосовно постанови українського уряду тільки після ретельного її вивчення. На запитання кореспондента «Дня», чи не буде це запізно, бо до набуття чинності документа лишилося менше двох тижнів, у Посольстві Азербайджану наголосили, що їм нічого додати до того, що вже сказали...