Мітинг, який цієї неділі зібрав у столиці понад 100 тис. українців, викликав здивування, захоплення світових ЗМІ. До того ж, недільна акція у багатьох вселила надію, що Угоду про асоціацію все-таки буде підписано у Вільнюсі. Пропонуємо вашій увазі реакцію світової преси на Євромайдан у Києві.
«НАЙБІЛЬШЕ ЗА ОСТАННІ РОКИ ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПРОТИСТОЯННЯ МІЖ МОСКВОЮ ТА ЗАХОДОМ»
Британська The Financial Times пише, що події, які розгортаються в Києві, переростають «у найбільше за останні роки геополітичне протистояння між Москвою та Заходом». Рішення України, вважає газета, відновило питання щодо майбутнього країни — з ЄС чи з конкуруючим Євразійським економічним союзом колишніх радянських республік, лідерство в якому належить Росії. Видання також нагадує, що Президент Янукович останніми днями ніяк не реагує на події, які розгортаються, лише дає короткі коментарі, що «інтеграція в ЄС залишається головною метою зовнішньої політики». Водночас, нагадує газета, його уряд відкрито заявив про «паузу» з ЄС, пояснюючи це гострою потребою розібратися в торгівельних відносинах з Росією, котра має аналогічну частку українського експорту, яка надходить ЄС. Разом із тим, українські експерти, пише видання, припускають, що пан Янукович намагається вести з Брюсселем гру проти Москви, сподіваючись збільшити поступки від кожної зі сторін.
«НЕМА ПУТІНА, НЕМА СЛІЗ»
Газета The Independent, детально зупиняється на ході від університету ім. Шевченка до Європейської площі. «Група молодих студентів з київського університету співає традиційні українські пісні, формуючись у колону, — пише газета. — Троє з них тримають над собою банер, на якому англійською написано: «Нема Путіна, нема сліз». Вони, як і багато українців, вірять, що російський президент Володимир Путін прагне відновити очолюваний Росією Радянський Союз шляхом створення конкурентного торгівельного блоку і переконати колишні радянські країни приєднатися до нього». Газета також додає, що за словами лідерів української опозиції, російський тиск змусив Київ відмовитися від угоди з ЄС, яка розроблялася роками. Рішення, наголошує видання, було прийнято одразу після подорожі до Москви та секретних розмов Президента Януковича на початку цього місяця. Газета також звертає увагу, що жоден із провідних українських телеканалів не висвітлював акцію протесту, натомість повідомляв про проурядову демонстрацію, на яку зібралося не більше тисячі осіб. Між тим, пише The Independent, величезний розмах недільного протесту має надихнути європейських політиків, дехто з яких все ще сподівається врятувати Угоду про асоціацію.
Інше британське видання The Guardian також звертає увагу на кількість українців, які прийшли висловити свою позицію. Газета наголошує, що демонстранти кажуть, — пікетуватимуть уряд до саміту у Вільнюсі, щоб натиснути на можновладців підписати історичний документ.
«РАНО ЧИ ПІЗНО — УКРАЇНА СТАНЕ ЧЛЕНОМ ЄВРОСОЮЗУ»
«Майдан 2.0» — матеріал під таким заголовком міститься на російському порталі «Газета.Ру». Репортаж описує хронологію недільних подій, майже не містить оціночних суджень. Утім, на думку автора матеріалу: «Очевидно, що акції на підтримку євроінтеграції найближчого тижня будуть продовжуватися по всій Україні».
Московська «Новая газета» подає цілий спеціальний репортаж про події в українській столиці після четвергової заяви прем’єра Миколи Азарова. Після трьох діб виявилося: відчай змінився рішучістю, пише газета, українці знову здивували самі себе. Видання також наголошує, що усілякі сумніви у підкупі такого космічного числа прихильників Асоціації з ЄС відпадали, тим паче, що мітингова хвиля піднялася по всіх обласних і багатьох районних центрах країни. Щодо мінусів, то газета вважає, що без штабу, чіткого керівництва, акція не мала шансу нормально розвиватися далі, або ж її розвиток набув би ризикованих, небезпечних для пересічних учасників рис.
Відомий російський телеведучий Євген Кисельов в інтерв’ю телеканалу «Дождь» зазначив, що ніхто такого не очікував, що 100 і більше тисяч людей вийдуть на вулиці столиці. «Вперше за шість років таке, така велика демонстрація. Це цілком непередбачуваний результат», — заявив ведучий. За його словами, за Януковича чи за будь-якого іншого президента, навіть якщо буде зірвано підписання Угоди про асоціацію, навіть якщо Янукович не приїде до Вільнюсу, все одно, рано чи пізно — пройде 10, 15, 20, 30 років, — Україна стане членом Євросоюзу.
«НАЙБІЛЬШІ ДЕМОНСТРАЦІЇ З ЧАСІВ ПОМАРАНЧЕВОЇ РЕВОЛЮЦІЇ»
Американське інфорагенство Bloomberg пише, що недільні протести підкреслюють довготривалу суперечку — чи є Україна частиною Європи? — між проєвропейсько налаштованим Заходом та російськомовним Сходом і Півднем. Агентство також наголошує, що ЄС та Росія звинуватили один одного у шантажі Києва, водночас російський президент Володимир Путін заявив, що Євросоюз заохочує протести.
Німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung, пишучи про Євромайдан, робить особливий акцент на постаті Віталія Кличка, називаючи його «головним промовцем» (Hauptredner) на недільній акції протесту. На сайті видання розміщено трихвилинний репортаж, де в центрі кадру знаходиться Кличко разом із демонстрантами під європейськими прапорами.
Польська Gazeta Wyborcza повідомляє про потужні проєвропейські демонстрації в українських містах, найбільші з часів Помаранчевої революції 2004 року. Разом із тим, газета також повідомляє про те, що Квасьневський і надалі веде закулісні дипломатичні розмови «останнього шансу» щодо українського майбутнього. «Поки що м’яч у грі, можливо, ще щось вдасться зробити, — цитує газета особу, наближену до переговорів.