Україна знову опинилася на межі скандалу. І знову у зв’язку із можливим порушенням санкцій, які було запроваджено проти Іраку. Цього разу в центрі непорозуміння опинилася авіакомпанія «Урга», центральний офіс якої розмiщений у Кіровограді. Минулого тижня заступник гендиректора компанiї Галина Кузьменко заявила в інтерв’ю Інтерфакс-Україна, нібито з 20 липня між Києвом через Сiмферополь здійснюватимуться чартерні авіаперельоти до Багдада на регулярній основі. Інформація викликає чимало сумніву уже самим формулюванням про регулярність. Як відомо, через чинні санкції проти Іраку будь-який навіть окремо взятий авіарейс до Іраку має отримати силу-силенну погоджень не тільки від державних органів своєї країни, але й відповідного комітету при Організації Об’єднаних Націй. В іншому разi країну, з якої здійснюватиметься такий переліт можна звинуватити в нехтуванні міжнародними зобов’язаннями. МЗС України змушено було більш-менш оперативно й категорично відреагувати на повідомлення українського інформагентства. «Зазначена інформація не відповідає дійсності», — наголосили вчора у прес-службі зовнішньополітичного відомства кореспонденту «Дня».
Факт досить відомий, що будь-які контакти будь-якої країни світу з Іраком завжди дратували Сполучені Штати (попри те, що у Вашингтоні давненько приглядаються до іракського потенціалу й навіть намагаються його реалізувати, не говорячи вже про Європейський Союз). Сваритися Україні зі своїм стратегічним партнером, звісно, ні до чого. МЗС України вже навчене минулим досвідом, коли будь-яке зволікання спричинялося до масованих атак з боку західних журналістів. Так було не раз із досі недоведеними звинуваченнями про продаж Україною зброї Іраку. Так було із недавнім «збройним» скандалом, коли в болгарському Бургасі затримали український літак із нібито забороненим вантажем, який нібито був призначений Еритреї, коли Україну зрештою було визнано невинуватою. Проте про це чомусь жодне із західних видань не згадало.
Генеральний директор «Урга» Леонід Шмаєвич, між тим, наголосив журналісту «Дня», що із Києва до Багдада вже навіть виконуються рейси, проте не на регулярній основі. До Іраку вже було здійснено 7—8 перельотів, в яких іракцям перевозили гуманітарну допомогу. Яку саме, пан Шмаєвич не уточнив. Проте запевнив, що компанія має ліцензію від Міністерства транспорту, а також відповідні дозволи від комітету Ради Безпеки ООН. Непорозуміння, за його словами, виникнуло внаслідок не зовсім коректного повідомлення співробітників «Урга». Під регулярністю мається на увазі те, що рейси відбуватимуться двічі на місяць, тому це швидше «регулярні чартерні рейси, а не чартерні рейси на регулярній основі». Будемо вважати, що комусь iз цих слiв щось зрозумiло й чекатимемо, яким же буде голосування РБ ООН через п’ять місяців. Переглянуть санкції чи ні. Поки що ж важливо, аби задля корпоративних інтересів у жертву не приносилися національні. В інтересах України поки що — наполягання на необхідності перегляду антиіракських санкцій та дотримання санкцій, які діють досі.
Утiм, в неділю Іракське новинне агентство повідомило, нібито до Багдада у неділю прибула делегація українських депутатів. У самій Верховній Раді про це не відають ні сном ні духом. Як і про такого собі Володимира Лівстона, котрого, за словами представників ВР, немає у списках парламентаріїв. Хоч агентство назвало його депутатом українського парламенту...