«Iгноруються загальноприйняті в Європі норми, реалії, які історично склалися, представники певних сил Румунії роблять кроки, спрямовані на розмивання молдавського етносу в Україні, зокрема, в Одеській області, і його румунізацію. Посилюється, передусім, тиск на підлітків і школярів, щорічно запрошуваних на літній відпочинок (до півтисячі осіб) та навчання (близько 100 чоловік) до вузів Румунії». Заяву такого змісту розповсюдило правління Всеукраїнської національно-культурної молдавської асоціації. Автори документа наголошують, що були б вдячними організаторам безплатного літнього відпочинку школярів у Румунії та обміну групами студентів, але «при заповненні різних списків та анкет на тих, хто виїжджає, зазначається, що їдуть з Одещини діти румунів, а не молдаванів, і їхня мова — румунська, а не молдавська, якою писали Г.Уреке, М.Костін, Д.Кантемір».
Крім того, говориться в заяві Всеукраїнської молдавської асоціації, «окремі організатори цього обміну з румунської сторони» ходять по наших школах і роздають газети, які розповідають «устами наших колишніх випускників — сьогоднішніх студентів румунських вузів про історію створення великої Румунії 1918 року і власне бачення її теперішнього відтворення». Ми не проти обміну групами школярів чи студентів, наголошується в заяві, підписаній головою асоціації Анатолієм Фетеску, «але категорично проти денаціоналізації молдаван на догоду румунським великодержавним амбіціям. У молдаванів своє історичне минуле і майбутнє, своя мова... Усе, що відбувається, розцінюємо як втручання у внутрішні справи України, порушення Закону «Про національні меншини в Україні», «Декларації прав національностей України».
За даними перепису населення 1989 року, на Одещині близько 144 тисяч осіб індетифікували себе як молдавани і 700 осіб назвали себе румунами.