Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Укрнафта» виходить у світ

Сьогодні в Києві проходять чергові загальні збори акціонерів відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» — одного з лідерів української промисловості
21 червня, 2000 - 00:00

Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта» веде свій родовід з моменту відкриття в другій половині XVIII сторіччя першого нафтопромислу в Передкарпатті та відомого Бориславського родовища. На сьогодні 50% плюс 1 акція ВАТ «Укрнафта» належать НАК «Нафтогаз України», понад 49% — різним юридичним і фізичним особам. Фонду державного майна України належить 0,03% акцій, після продажу яких буде завершена перша емісія акцій ВАТ «Укрнафта».

На сьогоднішній день «Укрнафта» є не тільки найбільшою нафтовидобувною компанією України (на її долю припадає 93,5% нафти, 40,4% конденсату і 18,5% природного і супутного газу від загального видобутку вуглеводнів України), а й одним з найперспективніших підприємств, що підтверджується її успіхами на фондових ринках України та світу.

Останнє є, зокрема, наслідком того, що «Укрнафта» живе не лише сьогоднішнім днем, а спрямовує значну частину своїх матеріальних та фінансових ресурсів на забезпечення досягнень у майбутньому.

«Укрнафта» здійснює геологорозвідувальні роботи, експлуатаційне буріння, видобуток нафти і газу на території 2-х нафтогазоносних регіонів України: Західного (Передкарпатський прогин) та Східного (Дніпровсько-Донецька западина). Східний регіон забезпечує 79,65% видобутку нафти з конденсатом та 88,9% газу, а Західний — відповідно 20,4% та 11,1% від загальних обсягів видобутку.

Розвідувальне та експлуатаційне буріння ведеться на 98 родовищах. У промисловій розробці знаходиться 67 родовищ. Видобуток нафти з конденсатом та газу забезпечується експлуатаційним фондом з 2412 свердловин.

За підсумками роботи 4 місяців 2000 року «Укрнафтою» видобуто 951,2 тис. тонн нафти з конденсатом (100,4% до плану і 98,5% до відповідного періоду 1999 р.) та 1073,9 млн. куб. метрів газу (103,3% до плану і 101,8% до відповідного періоду 1999 р.). Деяке скорочення видобутку порiвняно з попередніми роками в основному є наслідком нестачі необхідних коштів на фінансування геологорозвідувальних робіт та буріння експлуатаційних свердловин, оскільки в останні роки фінансовий стан ВАТ «Укрнафта» був вкрай незадовільним, що в основному обумовлено неповними і несвоєчасними розрахунками споживачів, яким за рішенням уряду постачалася продукція компанії. На 1 січня 2000 року заборгованість досягла 732,5 млн. грн.

Однак з початку 2000 року намітилась тенденція до поліпшення фінансового стану ВАТ «Укрнафта». Якщо за 4 місяці 1999 року заборгованість споживачів за одержану нафту зросла на 81,8 млн. грн., то за 4 місяці 2000 року зменшилася на 5,8 млн. грн. За лютий— квітень нафтогазовидобувними управліннями успішно виконано погоджений з Державною податковою адміністрацією графік сплати поточних податкових платежів до зведеного державного бюджету. При завданні 211,4 млн. грн. внески становили 219,3 млн. грн., або 103,7% до встановленого завдання. Отже, вже в цьому році «Укрнафта» має всі можливості погасити заборгованість перед бюджетами усіх рівнів.

Позитивні зрушення у стосунках компанії з бюджетом стали можливими завдяки проведенню аукціонів з продажу нафти і газу, на яких продукція реалізовувалася виключно за живі гроші. Подальша її реалізація на аукціонах дозволить до кінця 2000 року додатково отримати 370,3 млн. грн., що збільшить надходження до бюджету на 156,4 млн. грн., або на 15% від планової (1042,8 млн. грн.) суми; чистий прибуток, що залишається в розпорядженні «Укрнафти», зросте на 213,8 млн. грн., що дозволить підвищити рівень забезпеченості виробничої програми фінансуванням до 94,3%. Відтак буде забезпечено безумовне її виконання, стабілізовано, а в перспективі і збільшено обсяг видобутку нафти й газу.

Важливо, що на початок 2000 року «Укрнафта» практично ліквідувала заборгованість із заробітної плати своїм працівникам. 31 лютого вона до того ж зросла на 30%, а з 1 квітня — ще на 30%.

Поліпшення виробничих та економічних показників компанії сприяло зростанню котирувань акцій ВАТ «Укрнафта» на вторинному ринку. Якщо наприкінці 1999 року середня ціна акції номіналом 0,25 грн. була близько 8 грн., то на сьогодні вона становить 20,5 грн. і має тенденцію до зростання. Ринкова капіталізація ВАТ «Укрнафта» досягла майже 1,1 млрд. грн., або $200 млн. Першою з українських компаній «Укрнафта» вийшла на міжнародні фондові ринки. Її акції мають великий попит, а близько 5% їх кількості реалізуються у вигляді Американських депозитарних розписок (АДР).

Проте до своїх чергових зборів компанія прийшла не лише з досягненнями, а й з великими проблемами, які відчутно і, звичайно, негативно позначаються на її діяльності. Високий ступінь виробленості видобувних запасів основних родовищ, що становить від 72% до 95%, спричинив значне зниження видобутку порівняно з 1972—1975 рр., оскільки основні обсяги нафти видобуваються на старих, виснажених родовищах, які знаходяться на завершальній стадії розробки. Постійне збільшення в загальних поточних запасах нафти частки важковидобувних запасів (понад 50%) з кожним роком вимагає збільшення витрат. Різке зменшення обсягів геологорозвідувальних робіт (за 1985—1999 рр. зi 103 тис. метрів до 12,9 тис. метрів) призвело до зменшення приросту запасів нафти з конденсатом вiд 4 млн. тонн до 0,22 млн. тонн. За останні 15 років в Україні не було відкрито жодного великого чи хоча б середнього за запасами родовища (більше 10 млн. тонн), які б компенсували природне падіння нафтовидобутку на старих родовищах. Відтак до 2005 року за існуючих умов продовжуватиметься поступове зменшення видобутку нафти, газу та конденсату.

В цих умовах компанія зобов’язана якомога більше коштів вкладати у фонд розвитку виробництва, з якого фінансуються пошуково-дослідницькі роботи та експлуатаційне буріння. Однак НАК «Нафтогаз України», виконуючи вказівки Фонду держмайна і уряду, наполягає на прийнятті рішення про виплату дивідендів за підсумками роботи в 1999 році в розмірі 50% чистого прибутку (для підприємств, де частка держави понад 50%). Як наслідок, «Укрнафта» буде вимушена зменшити фонд розвитку виробництва в 2000 році на 218,8 млн. грн., що становить 44,6% від прибутку, який залишився в розпорядженні ВАТ за підсумками роботи в 1999 році. За ці кошти можна було б пробурити 40 нафтових свердловин із річною потужністю 210— 220 тис. тонн нафти.

За умови скорочення фінансових ресурсів обсяги будівництва також будуть зменшені, не будуть введені в експлуатацію найважливіші об’єкти, затримається облаштування розвіданих родовищ, що негативно вплине на виконання річного завдання з видобутку нафти і газу, а також призведе, починаючи з 2001 р., до поступового падіння видобутку. У 2005 році воно становитиме 500— 550 тис. тонн нафти та 500 млн. куб. м газу. Загальна думка провідних фахівців галузі полягає в тому, що, виходячи з державних інтересів, вигідніше не збільшувати сплати дивідендів, а направити максимально можливі кошти на розвиток нафтогазовидобувної галузі та роботи, спрямовані на видобування нафти за межами України.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: