Брак бюджетних коштів — вічна проблема. І не тільки в Україні. Хоч зовнішня політика, розвідка та армія — завжди були тими сферами, які вимагали особливої фінансової уваги. Від якості виконання ними своїх зобов’язань напряму залежить національна безпека країни. Українську зовнішню політику, можливо, й не назвеш взірцевою. Проте тим більше, такої оцінки їй не даси після скорочення фінансування. Гроші, виділені з бюджету на роботу МЗС, йдуть не лише на зарплатню дипломатам. До слова, особливою величиною вона не визначається й сьогодні: ставка аташе в міністерстві становить 150 гривень, начальника управління — 250. І якщо на заробітках дипломатів зекономити ще можна, то на організації форумів, на візитах закордонних гостей — важкувато. Немалу частку коштів «з’їдають», до того ж, членські внески в міжнародні організації. Заборгованість України перед ООН ледве не призвела три роки тому до позбавлення країни права голосу. При цьому за нашою державою «оонівський» борг тягнеться ще з радянських часів. Частину його вдалося «списати», домовилися про зменшення українського внеску, проте повністю від його сплати Київ не звільнять аж ніяк.
Ясно, що Україні нічого змагатися з розвинутими країнами щодо видатків на зовнішню політику. Проте заради простого прикладу — Швеція віддає на зовнішньополітичну діяльність $1,1 млрд., Фінляндія — $714 млн., Туреччина — $292 млн., Угорщина — $172 млн., Чехія — $150 млн. В Україні ж у переводі на конвертовану валюту — тільки $117 млн. При цьому в згаданих державах витрати на роботу зовнішньополітичних відомств навпаки збільшуються, що в деяких випадках пояснюється дуже просто. Туреччина, Чехія, Угорщина, хоч і члени НАТО, але прагнуть до Європейського Союзу. Для Києва членство в цих обох організаціях утримує поки що статус зовнішньополітичної мрії. Важко повірити, що дипломат з великим ентузіазмом думатиме про зовнішньополітичні пріоритети без відповідного заохочення. І легко здогадатися, куди Україна вступить, якщо, окрім визначених цілей, не буде визначено ще й засобів...
P.S. «День» звернувся за коментарем щодо можливого зменшення бюджетних коштів для МЗС до начальника прес-служби міністерства Сергія Бороденкова. «Я читав про подібні припущення в українських мас- медіа. На жаль, ані підтвердити, ані спростувати їх я не можу, оскільки мені про це нічого невідомо», — зазначив дипломат.