Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд Канади не зможе вплинути на долю «Руслана»?

13 серпня, 2003 - 00:00

Понад місяць минуло з того часу, як у Канаді було арештовано український літак «Руслан», проте суттєвих просувань у справі поки що не помітно: повітряне судно досі під арештом. Усе залежить тепер від рішення Федерального суду, засідання якого відбудеться 27 серпня. Учора стало відомо, що Міністерство закордонних справ разом із адвокатами АНТК імені Антонова підготувало і передало на розгляд канадського зовнішньополітичного відомства матеріали, які підтверджують військове призначення перевезень. У тому числі було направлено відповідну ноту зовнішньополітичного відомства Італії (майно італійських військовослужбовців якраз і перевозив «Руслан»), як повідомив керівник прес-служби МЗС України Маркіян Лубківський. «На цьому етапі одним із суттєвих елементів позиції української сторони в цій справі є доказ наявності юрисдикційних імунітетів України в Канаді», — наголосив дипломат. Іншими словами, український літак просто не мали права арештовувати. Пан Лубківський висловив сподівання, що Канада вживе необхідних заходів, аби порушення таких імунітетів не допускалося. Також дипломат нагадав, що передбачені міжнародним правом імунітети іноземних держав забезпечуються відповідно до принципу взаємності. Чи, часом, не йдеться тут про те, що Україна може арештувати й канадський літак? У МЗС не стали уточнювати. Хоч і без уточнень натяк досить прозорий.

Яка в цьому питанні позиція канадських чиновників? У Посольстві Канади в Києві учора наголосили «Дню», що канадський уряд не має жодного відношення до затримання «Руслана», оскільки арешт відбувався на основі судового рішення за поданням приватної фірми (тобто кіпрської компанії «TMR Limited Energy»). Єдине, що може зробити в цій ситуації Оттава, це ознайомити українську сторону зі специфікою канадської судової системи — абсолютно незалежної гілки влади в Канаді, зауважили в Посольстві.

Схоже, що позиція канадського уряду вносить корективи у дотеперішні намагання українців повернути «Руслан». Виходить, що всі надіслані ноти і матеріали не можуть вплинути на остаточне рішення канадських суддів, оскільки суд є незалежною інстанцією. Відомо, що перед засіданням Федерального суду Київ для глибшого ознайомлення з законодавством України мають намір відвідати канадські юристи, які беруть участь у судовому процесі. У посольстві Канади цю інформацію не змогли ані підтвердити, ані спростувати, посилаючись знову ж таки на незалежність судової гілки влади. Якщо представників канадської Феміди не вдасться переконати в незаконності арешту «Руслана», то з літаком можна буде назавжди розпрощатися...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: