Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Урядову коаліцію ледь не розколов Афганістан

20 жовтня, 2001 - 00:00

Німецька коаліція федерального уряду затріщала по швах, коли її «зелені» представники виступили за тимчасове припинення бомбувань в Афганістані. На їхню думку, це б дозволило забезпечити населення необхідною гуманітарною допомогою. Партнери «зелених» по правлячій коаліції — соціал-демократи — наполягають на повній підтримці антитерористичної операції, тому навіть не припускають можливості припинення ударів по Афганістану.

Німецькій СПН, а заодно і головному соціал-демократові країни федеральному канцлеру Герхарду Шредеру, прийшлося не до вподоби одноголосно ухвалене Партією залених рішення про підтримку вимоги комісара ООН з прав людини Мері Робінсон припинити бомбування цілей у Афганістані. На початку тижня лідер зелених Клаудіа Рот, повернувшись з Пакистану, заявила, що більше семи мільйонів населення знаходяться в Афганістані перед загрозою голоду. Тому, на її переконання, існує нагальна необхідність зробити паузу у бомбуванні. У той же час один із найпопулярніших «зелених», який очолює німецьке зовнішньополітичне відомство — Йошка Фішер, лишився вірним уряду і виступив проти будь-якої паузи в авіаударах.

Німецький бундесканцлер Шредер підкреслив, що вимога припинити вогонь не відповідає політиці федерального уряду. А генеральний секретар соціал-демократів Франц Мюнтеферінг після партійного засідання додав, що не в компетенції німців давати саме зараз якісь поради американцям. «Зелені» також поспішили запевнити, що повністю солідарні зі Сполученими Штатами у боротьбі з тероризмом. Але водночас їх непокоїть ситуація з мирним афганським населенням...

Дебати в уряді дали привід окремим політичним силам Німеччини (здебільшого опонентам нинішнього керівництва) спрогнозувати розкіл всередині правлячої «червоно-зеленої» коаліції. Відхід «зелених» від спільної коаліційної політики може стати серйозним випробуванням як для самої партії, так і для коаліції в цілому. Соціал-демократи, між тим, переконані, що часткові розбіжності у поглядах партнерів не призведуть до жодних ускладнень. Тим часом Герхард Шредер заявив, що не виключає можливості прямої участі солдатів Бундесверу в антитерористичній акції Сполучених Штатів. Під час відвідин міста Дармштадт він повідомив, що найближчим часом Німеччина збільшить обсяги військової допомоги США. Із цього приводу в урядової коаліції абсолютне порозуміння і згода. Чи надовго?

Наталя ЛУК’ЯНЕНКО, Кельн
Газета: 
Рубрика: