Учора в Єкатеринбурзі відбулася неординарна подія — вперше в новітній історії Росії поставили пам’ятник сучасному державному діячеві — Борису Єльцину. Йому мало виповнитися 80 років. Для участі в пам’ятних заходах до Єкатеринбурга, де встановили монумент, приїхав президент Росії Медведєв. За його словами, сучасна Росія має бути вдячна Єльцину за проведені перетворення. Він також відзначив, що в пам’ятнику «втілені рішучість і воля» — кращі, на його думку, риси Бориса Єльцина. «Нинішня Росія має бути вдячна президентові Єльцину, що в найскладніший період історії країна не зійшла зі шляху змін, здійснювала дуже складні перетворення і сьогодні рухається вперед», — наголосив Медведєв. При цьому він зазначив, що шлях Єльцина був дуже непростим, оскільки «перший президент завжди змушений займатися дуже складними речами — зміною державних устоїв, і саме це випало на долю Бориса Миколайовича Єльцина». Медведєв зробив такий висновок: «Борис Єльцин з честю витримав усі ці випробування, заклавши економічні та політичні основи, на яких розвивається нинішня російська держава». Вдова першого президента Росії Наїна Єльцина також була присутня на церемонії відкриття пам’ятника. «Він хотів бачити нашу країну процвітаючою, вільною, аби нею могли гордитися всі росіяни, — сказала вона в інтерв’ю радіо «Эхо Москвы». За її словами, пам’ятник символізує потужність натури, яка була властива російському лідерові. Сам же монумент, робота над яким зайняла майже півтора року, — 10-метровий обеліск зі світлого мармуру. Його автором став скульптор Георгій Франгулян, який також виконав надгробний пам’ятник Єльцину, що його було відкрито в Москві 2008 року. На думку скульптора, обеліск символізує злам старих поглядів і перший крок до нового життя, сповненого надій.
В інтерв’ю «Газеті по-українськи» російський політик Борис Нємцов так висловився про правління Єльцина: «Він повалив комунізм, запровадив основи ринкової економіки, дав росіянам свободу. Щоправда, вони цього не оцінили». При цьому він назвав дві помилки правління Єльцина: «війна в Чечні та Путін». «До речі, він дав свободу і українцям, тому підтримав незалежність України, — зазначив Немцов. — Те, що українська держава почала розвиватися мирно, без військових конфліктів із Росією, багато в чому є заслугою Єльцина».
Тим часом екс-глава президентської адміністрації Єльцина Валентин Юмашев визнав, що Борис Миколайович був би розчарований політикою Путіна. «Він вважав би: з тими ресурсами й можливостями, що є нині, за умов тієї сприятливої економічної кон’юнктури, в якій опинилася Росія на початку нового тисячоліття, вона могла б зробити більше», — сказав Юмашев.
«День» попросив заступника головного редактора газети «Время новостей» Семена НОВОПРУДСЬКОГО прокоментувати, чи належною мірою оцінено роль Єльцина в Росії.
— Вочевидь, що повністю роль Єльцина в історії Росії таки не оцінено. Влада влаштувала ритуальні святкування з показом фільмів по телебаченню. Проте абсолютно зрозуміло, що ні більшість росіян, ні, тим більше, російська влада — хоч усі її перші ключові фігури зобов’язані своєю кар’єрою Борису Миколайовичу, — не те що не оцінили його ролі належною мірою, а й досі не уявляють, що зробив Єльцин для Росії. Фактично він став її засновником. На жаль, нова російська влада не успадковує його політичного курсу і політичних ідеалів, що ще набагато сумніше, аніж нерозуміння його ролі в історії.
— Свого часу Єльцин казав, що російські чиновники повинні щоранку думати про Україну. Наскільки тепер не вистачає цього підходу в російських властей стосовно України?
— Як на мене, російські чиновники щоразу, коли пробуджуються, думають про те, який стан їхніх бізнес-активів і чи удасться ще конвертувати їхню владу в яку-небудь власність. На жаль, це займає все мислення, весь обсяг пам’яті наших чиновників. Можливо, це головна проблема тих політичних провалів, які сталися за останні десятиліття. Капітальна відмінність Бориса Єльцина від нинішніх російських керівників на всьому пострадянському просторі полягає в тому, що він на рівні інстинкту і на рівні політичної свідомості розумів, що йдеться про вже незалежні держави. А якщо говорити про нинішніх політичних чиновників, то вони не вважають Україну ментально незалежною країною. Це найголовніша їхня проблема і з Україною, і з іншими країнами пострадянського простору. У цьому — головна причина того, що в Росії немає жодного міцного політичного союзника на пострадянському просторі.