Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вацлав Гавел як символ демократичних перетворень

7 листопада, 2009 - 00:00

До Дня Чеської державності, в затишній книгарні «Є», автор Олексій Зарицький, Посол України в Республіці Чехія, презентував свою нову книгу «Вацлав Гавел. Політичний портрет». Це вже друге видання твору (вперше книга побачила світ 2001) — модернізоване та доповнене двома новими розділами. Над написанням пан Олексій працював сім років, що свідчить про неабиякий обсяг роботи, пророблений автором, адже книга базується на наукових та документальних матеріалах. «Вацлав Гавел. Політичний портрет» — є не лише біографічним нарисом життя чеського політика та письменника, а і філігранним сплетенням історії та діяльності однієї людини в розвиток цілої країни.

Виступ автора базувався на трьох основних блоках. Один з них стосувався непересічної особистості президента Чехії Вацлава Гавела, який зробив неоціненний внесок у становлення новітньої чеської державності. В другому йшлося про плани створення в Україні неурядової організації «Європейський вибір», метою якої є сприяння українцям у формуванні та розвитку громадянського суспільства, правової держави, становлення нової політичної еліти в Україні. Третій блок — це будівництво спортивної школи під Києвом для обдарованих дітей з дитячих будинків. Презентація охопила не лише тему книги, а і більш глобальну, актуальну для України проблематику.

«Вацлав Гавел — є символом перетворень, переходу від тоталітарної до правової демократичної країни. Він є взірцем не лише для Чехії, але й для України, а також для Західного Світу. Пан Гавел є еталоном порядності, нонконформізму, політичної совісті, а тому надзвичайно популярний в Сполучених Штатах Америки та Західній Європі. Безперечно, Вацлав Гавел, є знаковою постаттю в суспільній історії світу», — такими словами почалася промова автора книги Олексія Зарицького.

Варто зауважити, що це вже не перший біографічний твір пана Зарицького. З-під його пера вийшли «Біографія та історія» (1989) та «Карел Чапек. Нарис життя і творчості» (1990). Проте працю про першого чеського президента пан Олексій вважає своєю найкращою роботою. Автор переконаний, що біографії видатних людей завжди цікаво читати, особливо молоді, адже прослідковувати шлях від дитинства до найбільших світових перемог, не лише захоплююче, а й повчально.

Книгу вже перекладено кількома європейськими мовами, що свідчить про значний інтерес до постаті Гавела у світовій спільноті. Мета видання не лише розкрити постать відомої особистості, але і продемонструвати уроки альтернативи для України на прикладі Чехії , адже книга містить розділ про суспільно-політичні процеси Чехії та шлях її становлення як незалежної держави.

З 1918 по 1939 рік, у міжвоєнне двадцятиріччя, Чехословаччина займала шосте місце в світі по економічному розвитку, після провідних країн світу Франції, Великобританії, Німеччина, Італія. Президент Томаш Масарік був категорично проти соціалізму та комунізму, книги на ці теми були заборонені в країні. Рушійною силою історії він вважав людину, особистість, дрібного підприємця. Саме в цей час найвищого розвитку країни, у 1936 році народився майбутній президент Вацлав Гавел в сім’ї заможних батьків. Його батько, також Вацлав, був підприємцем, інженером, архітектор. Брат батька — Мілош Гавел був кіномагнатом. Брати Мілош та Вацлав Гавел у 1921 році побудували кіностудію «Баррандов», відому своїми дитячими кінофільмами, а також кінотеатр «Люцерна» в центрі Праги та мережу ресторанів.

Шлях видатного чеського політичного діяча сучасності не обминула і комуністична доба, коли його батьки були, так би мовити, «розкуркулені», а його самого позбавили права вчитися у вищих учбових закладах. Він активно виступав проти радянської окупації Чехословаччини, тому був учасником Празької весни 1968 року. За стандартним радянським сценарієм, якийсь час його твори не друкували, а п’єси не ставили.

Про постать Гавела як письменника, драматурга, про його театр абсурду можна говорити довго, адже його п’єси йшли на сценах Чехії та перекладалися європейськими мовами, а він був представником творчої богеми.

17 листопада 2009 року Чеська республіка святкуватиме двадцятиріччя «оксамитової революції», активну участь у якій прийняв і Вацлав Гавел. За 12 років свого президентства він забезпечив країні високий рівень добробуту та економічної стабільності. Все тому, стверджують науковці, що він вмів дослухатися до думки народу.

Одним із гостей презентації був Голова Клубу чеських підприємців, публіцист, пан Ярослав Пешик. За його сприяння друге видання книги змогло побачити світ. Пан Ярослав, будучи чехом по національності, 12 років працює в Україні, і як ніхто розуміє потребу української держави у змінах, які відбулися так успішно в Чехії. Разом з автором вони планують створити громадську організацію в Україні «Європейський вибір».

Отримавши можливість долучитися до історії сусідньої країни поневолі згадуєш власну. Тому такі книги потрібно читати, щоб не концентруватися на негараздах в Україні, а шукати вихід на позитивних прикладах, прагнути зробити щось особисто для своєї держави.

Людмила ЖУКОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: