Найцікавіше у нинішній передвиборчій кампанії те, що процедуру перевірки проходить відвертий антикомуніст, колишній лідер Солідарності, екс- президент Польщі Лех Валенса, якого звинувачують у «стукацтві» на своїх колег-дисидентів. Майже ніхто не вірить у це, але сам факт того, що Валенсі доводиться у суді доводити незаплямованість своєї репутації, шокувала поляків. Валенса певен, що його реноме від підробних документів, написаних, на його думку, «комуністичними агентами» з метою дискредитації, не постраждає.
Проходить подібну перевірку екс-комуніст, нинішній президент і найвірогідніший наступний глава держави Александр Квасьнєвський. 45-річний Квасьнєвський, який за даними опублікованого газетою «Жеч Посполіта» опитування має підтримку 54 відсотків виборців, теж заперечує звинувачення у «сексотстві». До речі, Валенсу підтримують лише три відсотки виборців.
Колишній міністр внутрішніх справ Кшиштоф Козловський назвав закон про люстрацію «посмертною помстою комуністичних спецслужб». Колишній активіст Солідарності, редактор «Газети Виборчої» Адам Міхнік вважає, що весь світ сміється над Польщею через брудні політичні ігри. Навіть прем’єр-міністр Єжи Бузек, коаліція якого ухвалила закон, назвав його «злим жартом історії».
Аналітики зазначають, що Польща фактично платить ціну за те, що ухвалила закон про люстрацію надто пізно. Адже подібний закон ще 1990 року ухвалила Чехословаччина. Тоді там ніхто навіть не припускав, щоб піддати люстрації лідера Оксамитової революції Вацлава Гавела. За два роки в об’єднанній Німеччині було створено спеціальне агентство, яке відкрило секретні файли східнонімецької секретної служби Штазі. 1994 року подібний закон було ухвалено в Угорщині. Там теж ніхто не втратив роботи, всі справи розглядалися конфіденційно і тактовно.
Можливо, у Польщі процес люстрації проходив би м’якше, якби відповідний закон було ухвалено ще 1992 року, коли президентом був Валенса. Але його політичний противник, міністр внутрішніх справ Антоні Мацеревич оприлюднив конфіденційний список тих, хто нібито співпрацював із спецслужбами, включивши туди Валенсу. Поки цей список вивчався відповідними органами, екс-комуністи перемогли на виборах.