Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вашингтон розгортає систему ПРО

19 грудня, 2002 - 00:00

Президент США Джордж Буш підписав указ про початок розгортання національної системи протиракетної оборони. Перші десять ракет-перехоплювачів мають розмістити на військових базах на Алясці та в Каліфорнії до 2004 року, ще десять протиракет розмістять до 2005—2006 років. Їх наведення здійснюватиметься за допомогою глобальної мережі радіолокаційних та інших засобів виявлення, упізнання та супроводження далекобійних ракет. Для захисту від ракет середньої та малої дальності Пентагон планує розгорнути на кораблях ВМС США, оснащених системою бойового управління «Aegis», вдосконалений варіант корабельної ракети «Standard Missile-3». Як відомо, в червні цього року США вийшли з Договору про обмеження систем протиракетної оборони від 1972 року, мотивуючи своє рішення новими загрозами сучасності. Положення цього документу унеможливлювали розвиток і розгортання системи ПРО США.

Днями Велика Британія та Данія підтвердили, що США звернулися до них з офіційним проханням про можливість використання радіолокаційний баз в Англії та Гренландії. За словами представника Даунінг-стріт, Лондон поки не дав офіційної відповіді на запит Вашингтона, передає Бі-Бі-Сі. Данія ж найімовірніше погодиться на використання американцями військової бази у Гренландії — Копенгаген підтримує плани Буша щодо ПРО, вважаючи протиракетний щит гарантом миру.

Представники Пентагона заявляють, що програма розгортання ПРО спочатку буде «дуже скромною», орієнтованою головним чином на те, щоб збивати ракети, які може запустити Північна Корея. Пхеньян нещодавно оголосив, що збирається відмовитися від мораторію на льотні випробування своїх балістичних ракет. КНДР оголосила також, що поновлює свою ядерну програму і має намір знову запустити свої атомні реактори, які було закрито відповідно до угоди від 1994 року.

Протягом наступних двох років на програму розгортання ПРО потрібно виділити $1,5 млрд., крім раніше запланованої суми в $1,6 млрд. Разом з тим, для створення справжнього протиракетного щита Штатам будуть потрібні роки, пояснює Пентагон.

Плани США щодо протиракетної оборони критикують Росія та Китай. У самих Штатах також вистачає невдоволених. Філіп Койл, який колись завідував випробуваннями нової зброї в Пентагоні, раніше писав у «Вашингтон пост», що творцям ПРО потрібно провести ще мінімум двадцять попередніх випробувань вартістю $100 млн . кожне. Лізбет Гронланд, фахівець організації «Союз стурбованих вчених», заявила, що плани розгортання ПРО нагадують історію з новим платтям короля. «Дослідження знаходяться на півдорозі, досі не вистачає багатьох елементів, необхідних для функціонування системи», — стверджує пані Гронланд. А сенатор Карл Левін заявив, що плани Буша суперечать здоровому глузду, оскільки «щонайменше дивно розгортати систему, складові якої ще треба випробовувати». Дослiдження елементів системи ПРО, що відбувалися в останні два роки, навряд чи можна назвати цілком успішними, це визнають і в Пентагоні. Зокрема, невдалим було випробування одного з елементів ПРО, що відбулося минулого тижня над Тихим океаном.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: