Якщо у когось і були сумніви щодо прихильності прем’єра Грузії Бідзіни Іванішвілі до євроатлантичної інтеграції, то днями вони розвіялися. Цьому послужило одностайне ухвалення грузинським парламентом резолюції «Про основні напрями зовнішньої політики». У цьому документі наголошується, що вступ до Європейського Союзу і НАТО — як і раніше залишаються «основними пріоритетами» Грузії, яка на разі має намір «продовжити участь у міжнародних миротворчих, поліцейських і цивільних операціях».
У резолюції виключений варіант відновлення дипломатичних відносин між Тбілісі та Москвою. «В Грузії не може бути дипвідносин з державами, які визнають незалежність Абхазії і Цхінвальського регіону/Південної Осетії» — сказано в документі. До того ж, Грузії також заборонено вступати «до військово-політичних або митних союзів» з такими державами.
«Це дуже важливе і позитивне явище в політичному житті Грузії, оскільки парламентська меншість і більшість зуміли домовитися про один документ. Резолюція відображає пріоритети зовнішнього курсу Грузії, які були проголошені новою владою, і треба вітати той факт, що її підтримує меншість», — оголосила міністр закордонних справ Грузії Майя Панджикідзе після голосування в парламенті.
В той же час, віце-спікер парламенту, член опозиційної фракції «Єдиний національний рух» Георгій Барамідзе зауважив: «Від імені меншості хочу висловити задоволення у зв’язку з документом, за який ми всі разом проголосували. Цей документ є результатом взаємних поступок і компромісів. Природно, ми підтримуємо і голосуємо за документ, в якому відображаються всі пріоритетні напрями Грузії».
Не виключено, що ухваленню цього документа сприяла зустріч президента Михаїла Саакашвілі та прем’єр-міністра Бідзіни Іванішвілі. Причому це була їхня перша розмова після того, як Бідзіна очолив уряд Грузії.
За словами політолога Гії НОДІЇ, ухвалення цієї резолюції є результатом компромісу, оскільки напруженість у відносинах між прем’єром і президентом «досить висока». Експерт також вважає, що цей документ матиме позитивний вплив на стосунки між Тбілісі та ЄС. «Проте за цими заявами не слідує активної політики, яка була в Саакашвілі — сказав «Дню» Нодія.
Пан Нодія також відзначив, що резолюція не сподобається Москві. «Позиція Росії досить зрозуміла в цьому напрямі: вона не вважає, що повинна в чомусь поступитися. Москва очікує від Тбілісі якихось поступок», — додав політолог.
Його колега — Ніка ЧИТАДЗЕ не виключає, що ухваленню резолюції послужила «політична операція між правлячою партією і опозицією». «Адже розглядається питання про зміну конституції Грузії: з одного боку, треба задовольнити вимоги опозиції щодо визначення зовнішньополітичного курсу. З іншого, щоб парламентська меншість підтримала зміну в конституції Грузії, яка передбачає обмеження повноважень президента», — зауважив політолог. В той же час, Читадзе погоджується з Нодія в тому, що головне питання полягає в наступному — «наскільки в практичному плані будуть реалізовані ті зовнішньополітичні пріоритети, про які говорить правляча партія».
Ніка Читадзе також упевнений, що Москва не буде задоволена ухваленим документом. «Проте Грузія не має іншого виходу. З одного боку, це погіршить відносини, але такий документ має існувати. З іншого боку, коли Росія веде переговори з Грузією, вона паралельно підсилює свій контингент на окупованих територіях або коли Путін зустрічається в Москві сьогодні з Анквабом (президент невизнаної Республіки Абхазії. — Ред.), то ця резолюція — крок у відповідь з боку грузинської влади», — сказав пан Читадзе.