Уже вчетверте Віктор Черномирдін святкує День Росії в Києві. Із кожним роком дедалі помпезніше — цього разу святкування відбувалося в Палаці «Україна». Однак незримий смуток над святкуваннями витав постійно й нагадував про себе багатьма знайомими, але вже «колишніми» обличчями...
Особливість нинішніх заходів — у державі нова влада, з якою доводиться працювати дипломату. Можливо, саме цей аспект (увага до російського свята з боку «помаранчевих») найбільше цікавив гостей прийому. Тим більше, що привітати Віктора Степановича з національним святом прийшло чимало колишніх державних функціонерів різного рівня, серед яких можна було помітити екс-президента Леоніда Кучму, екс-главу адміністрації президента Віктора Медведчука, екс-главу ЦВК Сергія Ківалова... Особливу увагу у порівнянні з іншими гостями посол приділяв якраз першому, що саме по собі не могло не дивувати. Утім, з огляду на те, що представники нинішньої влади не сильно порадували посла своєю присутністю, то йому нічого й не лишалося, як спілкуватися з «колишніми». «Найвищим» посадовцем від нинішньої (але и колишньої) влади був спікер Володимир Литвин, уряд представляли міністр транспорту Євген Червоненко та міністр закордонних справ Борис Тарасюк, однак їхнє перебування не було надто «затяжним». Президент, як пояснили «Дню», на подібні заходи не ходить, позаяк потім доведеться бути присутнім мало не на всіх прийомах із нагоди чийогось національного свята. Нібито очікували прем’єр-міністра Юлію Тимошенко, однак вона також не з’явилася.
Господарі свята робили все можливе, аби ніхто не запідозрив їх у нещирості або, не дай Бог, у критичному ставленні до нинішньої влади. Можливо, лунатиме досить претензійно, однак нещирість проглядалася... І в тому, коли Віктор Черномирдін говорив про розбудову демократії в Росії, про реформи в країні, в тому, як російські дипломати в офіційних коментарях намагалися переконати: жодних проблем із новою владою немає... Сумнівів не виникало в одному: Росія хоче співпрацювати з Україною, хоче цього й Україна, однак обидві країни поки що не визначилися, як саме. Посол Черномирдін з підкресленою гордістю відзначив, що в цьому році Віктор Ющенко та Володимир Путін (лише за п’ять місяців) зустрічалися уже тричі. Вони ж мають затвердити спеціальний план дій, у якому будуть визначені рамки майбутньої співпраці. Можливо, вони й будуть визначені, однак навряд чи виконані. Гості прийому з російського боку в один голос говорили (звісно, неформально): відносини будуть «заморожені» до парламентських виборів 2006 року. До того часу нібито залишатиметься послом і Віктор Черномирдін.
...Концерт з нагоди Дня Росії більшості гостей, складалося враження, сподобався. Хоч мало хто звернув увагу на те, що відкривав його Оркестр штабу Чорноморського флоту Росії. Щодо музичної якості виконання — жодних зауважень. Щодо дипломатичної доцільності (усе-таки прийом — дипломатичний захід) — існують запитання. Важко собі уявити, як прийом у Токіо з нагоди Дня незалежності відкриває оркестр місцевої американської бази. Паралель, можливо, не зовсім коректна: абсолютних аналогій не існує. Проте незрозуміло, який дипломатичний сигнал хотіли подати російські організатори прийому Україні?
ЗАПИТАННЯ «Дня»
Чого бракує відносинам України та Росії?
Борис ТАРАСЮК , міністр закордонних справ України:
— Подекуди бракує політичної волі, подекуди взаєморозуміння, подекуди виконання зобов’язань. Але думаю, що з обранням нового Президента України з’явилися нові обставини й умови, які можуть дозволити вивести наші взаємини на період конструктивного розв’язання проблем, які накопичувалися роками.
Дітмар ШТЮДЕМАНН , посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні:
— Думаю, реалізм у ваших відносинах переможе. Росії потрібна стабільність на її південних кордонах. Україна може її забезпечити. Це набагато важливіше, аніж озирання назад, до минулих часів. Історія — спільний спадок, але майбутнє має важити для обох країн набагато більше. Проблеми між державами завжди вирішувати складно, однак Україна та Росія мають скористатися досвідом країн Європи. Попри тягар складних обставин, треба розуміти: інтерес іншої сторони — частина власного інтересу.
Всеволод ЛОСКУТОВ , радник-посланник Посольства РФ в Україні:
— Я б не ставив так питання. Наші відносини багатопланові. Вони торкаються багатьох сфер. Вони розвиваються. Виникає багато питань, а не проблем. Не потрібно кожне обговорення представляти як конфлікт. Це нормальний, живий організм наших відносин. Я займаюсь відносинами давно, ще з початку 1990-х років. Саме такий діалог відбувався завжди.