Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вибір, який має зробити Європа

Американський експерт Джордж Фрідман розкритикував ЄС і розповів «Дню», як може завершитися українська криза
20 травня, 2014 - 11:17
Американський експерт Джордж Фрідман розкритикував ЄС
ФОТО РЕЙТЕР
ДЖОРДЖ ФРІДМАН: «НЕ ДУМАЮ, ЩО УРАЇНСЬКА КРИЗА ЗАКІНЧИТЬСЯ ШВИДКО, ЯКЩО Й ЗАКІНЧИТЬСЯ, ТО ЗГОДОМ РОЗПОЧНЕТЬСЯ ЗНОВУ. ОСКІЛЬКИ ЦЕ БИТВА РОСІЇ ЗА ВИЖИВАННЯ, А РАЗОМ ІЗ ТИМ — ЦЕ ВАЖЛИВА ПРОБЛЕМА ДЛЯ ЄВРОПИ І ЖАХЛИВА КРИЗА ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ ТА ЙОГО МАЙБУТНЬОГО. А ЯКИМ БУДЕ ЗАВЕРШЕННЯ? ГАДАЮ, ЩО В ПЕВНИЙ МОМЕНТ РОСІЯ ЗАЗНАЄ КОЛАПСУ ЧЕРЕЗ НАДМІРНЕ НАПРУЖЕННЯ, А УКРАЇНА МОЖЛИВО — НІ. АЛЕ ЦЕ ЗАЛИШАЄТЬСЯ ПІД ПИТАННЯМ»

Голову і засновника американського дослідницького центру Stratfor, який став лідером у сфері глобальної розвідки і геополітичних прогнозів, Джорджа Фрідмена добре знають не лише в експертних колах. Він є автором бестселера «Наступне десятиліття і наступні 100 років», передбачивши занепад Європейського Союзу і зростання напруги між Росією і Заходом, а також боротьбу за Україну і прикордонні країни. Доктор Фрідмен також є автором інших книжок про ведення війн і розвідку, які присвячені секретній війні Америки, майбутньому війн і розвідки. Тому спілкування з ним із нетерпінням чекали учасники міжнародної конференції з питань безпеки Globsec 2014.

Д-р Фрідмен розкритикував Європейський Союз, в якому немає єдності й який як велика організація не рухається в одному напрямку. «Якщо існує найгірший сценарій, він обов’язково станеться, особливо якщо йдеться про Східну Європу. У мене немає такого терпіння, як у ЄС, тому що члени цієї організації думають інакше», — сказав він. Цей експерт піддав критиці й політику НАТО, назвавши цей воєнно-політичний блок фантастичним місцем для вечірки з коктейлем у Брюсселі, який має по-новому оцінити свою роль у світовому порядку після Криму. «НАТО як Альянс більше не існує», — наголосив він.

За словами Фрідмана, США завжди із запізненням вступають у конфлікт, але серйозно. «Ми діємо у двох аспектах. Перше, не йти на ризик і не платити багато, а друге — чекати до останнього, можливо, нас не хочуть», — пояснив він. Прикладом цього, додав експерт, є Перша та Друга світові війни.

Зрозуміло, що всі очікували від нього оцінки дій Росії й що може зупинити російську агресію щодо України. «Втрата України — катастрофа для Росії. Для Путіна втрата проросійського уряду — катастрофа. Ніхто з російських лідерів не сприймає інтеграції України в ЄС і НАТО», — наголосив американський аналітик.

Разом із тим він зазначив, що Росія — тимчасово сильна держава, тому що навколо неї слабкі. І все залежить від ціни на нафту, якщо США революціонують видобуток нафти, а Китай зменшить споживання, то ситуація для Росії зміниться драматичним чином. У 1991 році причина колапсу СРСР — нефункціональна влада, і ця слабкість нікуди не ділася. «Росія здається сильною, бо навколо слабкі. Я не знаю, чи буде Росія агресивною, а якщо буде, то ми побачимо другий етап розпаду Росії», — сказав д-р Фрідман.

З іншого боку, сказав він, Захід може обійтися без України, але він також хоче, щоб Україна була, принаймні, прозахідною.

До цього моменту не було битви за Україну, — продовжив експерт, — але вона сталася після помаранчевої революції, але не так, як це відбувається зараз. Нині ми більше, ніж у стані битви, і відповідь Заходу на дії українського уряду Росія розглядає як пряму загрозу власним інтересам.

На прес-конференції для журналістів д-р Фрідман не дав конкретної відповіді на запитання «Дня», як і коли завершиться українська криза.

«Не думаю, що це закінчиться швидко, якщо й закінчиться, то пізніше розпочнеться знову. Оскільки це битва Росії за виживання, а разом із тим це важлива проблема для Європи і жахлива криза для українського народу та його майбутнього. А яким буде завершення? Думаю, що в якийсь момент Росія зазнає колапсу через надмірне напруження, а Україна можливо — ні. Але це залишається під питанням», — розповів американський експерт.

За його словами, полем битви буде також і Білорусь. «Якщо в Києві продовжить існувати прозахідний уряд, а на заході Білорусі й так є країни-члени НАТО, то дуже складно сказати, як протримається режим Лукашенка», — сказав аналітик. У такому разі Смоленськ, який був центром Російської імперії, тепер — прикордонне місто Росії. Це показує, якою вразливою стала Росія. Адже Білорусі вона може проектувати використання сили проти Польщі та інших сусідів, якщо їй дозволити, а це важливий елемент російської стратегії, пояснив Фрідман важливість Білорусі для Росії.

Щодо можливих сценаріїв розвитку подій і дій Росії щодо України, Фрідман сказав так: «Найкращий спосіб утримати Україну це — підняти ціну на газ, що Росія вже робить. А по-друге — усунути владу в Києві. Внутрішня проблеми України в тому, що створена коаліція є неефективною, в Україні постійно нестабільна ситуація. І це причина, чому Росія вирішила не вторгатися, а робить все, щоб у Києві був уряд, яким можна маніпулювати. І питання не стільки в появі відповідального уряду в Києві, скільки йдеться про фінансову проблему. Ані Захід не збирається погасити борги Києва, ні МВФ не збирається рятувати українську економіку. А Росія — зможе, але платою за це має бути підпорядкування Москві. Й українському народу треба зробити вибір. Росіяни готові запропонувати будь-яке рішення, від якого вони отримають вигоду.

Київ переживає політичну кризу впродовж років і навіть зараз не може покласти край політичній кризі. Я думаю, якщо це не могло бути зроблено кілька років тому, то як це може бути завершено завтра?»

Американський експерт розкритикував політику санкцій Заходу щодо Росії. «Санкції не мають сенсу, не приносять користі. Вони означають, що ви нічого не хочете робити. Сказати Лаврову, що він не може подорожувати до США — навряд чи ефективна стратегія», — сказав він. Натомість, вважає, треба брати зобов’язання щодо військового курсу, що включає детальне вивчення того, що може бути зроблено.

Фрідман також дав оцінку останнім ініціативам Вишеградської групи щодо створення бойової групи. На його думку, поляки серйозно ставляться до безпеки, словаки — байдуже, угорці готові укласти угоду з ким завгодно, а чехи думають, що вони німці.

На думку експерта, у даній ситуації треба зрозуміти позицію Німеччини, яка має вести Європу. І якщо Німеччина не братиме на себе лідерство, то східноєвропейські країни мають вибір. Вони можуть укласти угоду з Росією або чинитимуть опір. Існують аргументи щодо кожного варіанту, за винятком того, що угорці, чехи, словаки пам’ятають, що це значить, бути підкореними Росією. Щоб цього не сталось, їм треба вступати в альянс із США, а щоб залучити США, їм треба зобов’язання, гроші, збройні сили тощо.

З іншого боку, сказав д-р Фрідман, якщо США хочуть бути залученими, то вони потребують союзника — Німеччину, де знаходяться американські війська. Зараз східноєвропейські країни хочуть масової американської підтримки, і там вони її зможуть знайти. «Цей психологічний зсув має відбутися, — зазначив він. — І я не сумніваюся, що так і буде. Але наступна дія в цьому акті має відбутися у Берліні. Якщо німці не робитимуть нічого, це все одно означає, що вони щось роблять».

Американський експерт звернув увагу на Польщу, яка бере на себе провідну роль у регіоні. «Вона не тільки працює зі Швецією та Україною, а чинить тиск на інші країни йти у певному напрямку. І що є найбільш цікавим, вона стоїть на позиціях, яка відрізняється від Німеччини. Ідея Польщі та Німеччини, які мають близькі відносини, постійно почала руйнуватися і дещо підвисла. Ми вже бачимо, що Польща взяла на себе роль і питання, як далеко вона зайде», — сказав Фрідман.

З багатьма висновками американського експерта, який постійно відвідує країни Європи, батьки якого походять із цього регіону, можна погодитись. Але не хочеться, щоб його прогноз щодо України не вписався у формулу: якщо є найгірший варіант, то він обов’язково відбудеться.

Микола СІРУК, «День», Братислава — Київ
Газета: 
Рубрика: