Парламентські вибори, які відбулися у минулимі вихідні в Чеській республіці, не виявили переможця. За офіційними підсумками голосування, ні ліві, ні праві політичні сили не можуть утворити в Палаті депутатів парламентську більшість. При цьому перемогу на виборах здобула опозиційна Громадянська демократична партія правого спрямування, яка заручилася підтримкою 35,34 відсотка виборців. Правляча вісім років поспіль Чеська соціал-демократична партія лівого спрямування отримала 32,35% голосів. На третьому місці з 12,83 відсотками опинилася Комуністична партія Чехії і Моравії. Також п’ятивідсотковий бар’єр подолали ще дві партії: християнські демократи і зелені, отримавши відповідно — 7,22 і 6,27 відсотки. Відтак Громадянську демократичну партію в 200-містному парламенті представлятиме 81 депутат проти 58 в Палаті депутатів попереднього скликання. Соціал-демократи і комуністи матимуть відповідно 74 і 26 депутатів, що разом становить половину місць у Палаті депутатів. З іншого боку, до табору правих сил можуть приєднатися християнські демократи і зелені, які здобули в парламенті відповідно 13 і 6 місць. Причому партія зелених, яку підтримує колишній президент Вацлав Гавел, вперше в історії Чехії матиме своїх депутатів в законодавчому органі країни.
Нинішня парламентська кампанія стала найбільш жорсткою за останні 15 років. Вона супроводжувалась обміном звинувачень і образ між лідером правих Міреком Тополанеком і лідером лівих Жірі Парубеком. 50-річний лідер опозиції виступав на мітингах з гаслом «Зміни і надія» і обіцяв реформу пенсійної системи, соціального захисту, а також встановлення єдиного податку в 15 відсотків. 53-річний глова уряду виступав з гаслом «Стабільність і процвітання» і обіцяв зберегти існуючу систему соціального забезпечення.
Опозиція звинуватила владу в тому, що організована злочинність проникла в державну адміністрацію. Зокрема, напередодні виборів стало відомо, що міністр внутрішніх справ Владіслав Гусак намагався вплинути на розслідування деяких кримінальних справ, у яких фігурували соціал-демократи.
Оглядачі вважають, що чехи покарали правлячу партію за низку брудних скандалів, які супроводжували восьмирічне правління соціал-демократів. Соціал-демократам не допомогли позитивні досягнення уряду: шестивідсоткове зростання економіки в 2005 році і зменшення безробіття до 9 відсотків. Репутації правлячої партії також зашкодила її готовність співпрацювати з комуністами.
Багато в чому передвиборна і поствиборна ситуація в Чехії нагадує події в Італії. Зараз лідер соціал-демократів подібно до італійського прем’єр- міністра Сильвіо Берлусконі відмовився визнати свою поразку. Парубек заявив про можливість подачі скарги до Верховного адміністративного суду, щоб визнати вибори недійсними. Він прирівняв політику і плани опозиційної партії із захопленням в Чехословаччині влади комуністами в лютому 1948 року. Він також заявив, що країні загрожує «тоталітарний режим».
Президент країни Вацлав Клаус був шокований такою заявою прем’єра. Він висловив переконання, що в країні знають, хто привніс в чеську політику конфронтаційний і ворожий стиль. Президент рішуче заявив, що не дозволить поставити під сумнів вільні вибори громадян. В.Клаус сказав, що розпочне переговори про формування нового уряду з Громадянською демократичною партією. Президент є прихильником цієї партії і голосував за неї. На його думку, попри виборчий пат новий функціональний уряд буде сформовано.
Втім, чеські аналітики вважають малоймовірним створення ефективної коаліції в даних умовах. Дехто навіть говорить про можливість проведення нових дострокових виборів. Проте всі оглядачі виключають можливість формування великої коаліції між Громадянською демократичною партією і соціал- демократами. Вони пояснюють це поганими стосунками між лідерами обох партій. Це визнав заступник голови опозиційної партії Іван Ленгер. За його словами, такий вихід із ситуації малоймовірний, оскільки Парубек поставив під сумнів демократичний характер виборів і звинуватив Громадянську демократичну партію у проведенні нечесної виборчої кампанії.