Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від Хіросіми до Чорнобиля

28 жовтня, 2004 - 00:00
ПРОБЛЕМИ ЧОРНОБИЛЯ МОЖНА ВИРІШИТИ, ТІЛЬКИ ПОЄДНАВШИ ВОЛЮ ПОЛІТИКІВ І ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ ПРОСТИХ ЛЮДЕЙ, ВПЕВНЕНІ ЧІЕКО КОБАТАКЕ Й ХІРОМУ МОРІШІТА / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

Днями Україну відвідала делегація Хіросімської місії миру. Цей проект приурочений до 60-ї річниці однієї iз головних трагедій в історії людства — атомного бомбардування японського міста. Члени місії головним чином відвідують країни, які мають атомну зброю, а також держави, на території яких відбуваються воєнні конфлікти. Мета поїздок — донести необхідність атомного роззброєння, миру і прощення. Для учасників проекту це не пусті слова. Серед активістів є жителі Хіросіми, які пережили атомний вибух. Делегацію, що відвідала Україну, очолював пан Хірому Морішіта. У серпні 1945 року йому було 14 років. Атомна бомба згубила його матір і тітку, а сам Хірому, який переніс кілька операцій, ще довго боявся за здоров’я своїх дітей. Саме турбота про них та інших дітей в усьому світі змусила колишнього шкільного вчителя, а нині пенсіонера, розпочати свою антивоєнну місію.

«Спочатку ми вважали, що трагедія Хіросіми більше не повториться, — сказав українським журналістам пан Морішіта. — Але, на жаль, світ сьогодні рухається в зворотнiй бік. Ядерна зброя, як і раніше, існує й розвивається, і навіть через «мирний атом» відбуваються аварії. В Україні ми змогли детальніше дізнатися про наслідки Чорнобильської катастрофи. Раніше я не уявляв собі масштабів цієї трагедії». За словами пана Морішіти, вкрай важливо, що Україна прийняла рішення відмовитися від ядерної зброї. «Українці та японці повинні спільно докладати зусиль для того, щоб більше ніхто не страждав ані від воєн, ані від радіації», — сказав він.

За словами пані Чiеко Кобатаке, віце- президента неурядової організації «Хіросіма — Семипалатинськ», у членів японської делегації залишилися дуже сильні враження від відвідування Чорнобильської зони та зустрічей iз колишніми жителями Прип’яті. Водночас у учасників Хіросімської місії миру склалося враження про недостатнє фінансування чорнобильських програм і недостатнє забезпечення персоналу ЧАЕС дозиметрами, відзначила пані Кобатаке.

Японська делегація також відвідала Севастополь, сховище ядерних відходів у Балаклаві, Харків, Первомайськ, зустрілася з десятками українських офіційних осіб, у тому числі помічником Президента з питань національної безпеки Володимиром Горбуліним, міністром закордонних справ Костянтином Грищенком. Усі вони запевнили учасників Хіросімської місії миру в тому, що Україна ніколи не переглядатиме свій без’ядерний статус — хоч би що казали політики в передвиборний період. Члени японської делегації в свою чергу запевнили українських чиновників і журналістів у тому, що повернувшись додому, донесуть побачене в нашій країні до якомога більшого кола людей, і в міру своїх сил сприятимуть двосторонній співпраці, спрямованій на ядерне роззброєння та подолання наслідків аварії на ЧАЕС. Як відомо, Японія вклала чималі кошти в ці програми. Зокрема, її внесок у Чорнобильський фонд «Укриття» становив $45 млн.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: